El Kaide polise bomba yüklü kamyonla saldıracaktı

El Kaide polise bomba yüklü kamyonla saldıracaktı.18564
  • Giriş : 03.04.2008 / 01:36:00
  • Güncelleme : 03.04.2008 / 01:24:36

İstanbul polisinin gerçekleştirdiği ve 45 El Kaide üyesinin gözaltına alındığı operasyonla ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Polis kaynaklarından edinilen bilgilere göre, operasyonunun İstanbul ayağının ağırlıklı olarak Bayrampaşa ve Gaziosmanpaşa ilçelerinde gerçekleştirildiği, zanlıların yarıdan fazlasının Bayrampaşa'da yakalandığı öğrenildi. Örgüt üyelerinin yeni bir yapılanma içinde olduğu ve apartman dairelerinin bodrum katlarını 'salon' olarak kullanıldığı öğrenildi. Ayrıca gözaltına alınan ve yeni yapılanmada lider konumunda bulunan H.B. isimli zanlının, şehit edilen Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan suikastına bizzat karışan ve daha sonra Adana'da öldürülen Hacı B.nin oğlu olduğu ortaya çıktı.

Dünyada ve Türkiye'de sansasyonel eylemler gerçekleştiren El Kaide terör örgütüne yönelik İstanbul, Gaziantep, Konya ve Hatay'da yapılan operasyonun ayrıntıları netleşmeye başladı. Edinilen bilgilere göre istihbarat ve terör birimlerinin uzun süreli takibinin ardından örgütün yönetici kadrosunun Türkiye'de yeni bir yapılanma içinde olduğu ve sansasyonel eylemler gerçekleştirmeyi amaçladıkları ileri sürüldü. Eylemlerin kimleri yada hangi kurumları hedef aldığı ile ilgili araştırmaların devam ettiği belirtildi. İstanbul'da 8 ayrı ilçede gerçekleştirilen operasyonlarla toplam 45 örgüt üyesinin gözaltına alınmasının ardından operasyonun içeriğine ilişkin bilgiler de netleşmeye başladı.

Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ile İstihbarat ekiplerinin ortak çalışmasıyla yapılan operasyonda örgütün İstanbul yapılanmasının ağırlıklı olarak Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa'da bulunduğu belirlenince dikkatler bu yöne çevrildi. Özellikle Gaziosmanpaşa'da bazı evlerin bodrum katlarının toplantıların yapıldığı salon olarak kullanıldığını belirleyen polis, adresleri yakın takibe aldı. Öte yandan Bayrampaşa'da da örgüt üyelerinin önemli bir bölümünün bulunduğu adreslerin tespit edilmesiyle birlikte gece saatlerinde eş zamanlı operasyon başlatıldı. Tam donanımlı ekipler tarafından belirli adreslere girilerek yapılan operasyonlarda 45 kişi gözaltına alınarak emniyete getirildi. Gözaltında bulunan kişilerden 31'inin örgütün yeni yapılanması içinde bulunan yönetici konumundaki kişiler oldukları belirlendi. İstanbul'daki örgüt üyelerinin yurt dışı bağlantılarını da çözen polis, zanlıların özellikle Suriye olmak üzere Afganistan ve Pakistan'a sık sık gidip geldikleri ve buralarda görüşmeler yaptıkları belirlendi. Operasyonda sadece Bayrampaşa'da 20 örgüt üyesinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Örgüt militanlarının evlerinde yapılan aramalarda ise çarpıcı bilgilere ulaşıldı. Yapılan incelemelerde bulunan dokümanlardan yola çıkılarak 3 bin dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşu ile ilgili bilgi toplandığı ve fişleme yapıldığı belirlendi. Öte yandan terör örgütü mensuplarının Ocak ayında Gaziantep'te meydana gelen hücre evi baskının intikamını almak için eylem hazırlığı yaptığı öğrenildi. Eylemin polis birimlerine yönelik olacağı ve patlayıcı yüklü araçlar ile saldırı planlandığı belirlendi.

Bununla beraber örgütün Türkiye'deki yapılanması içinde yönetici konumunda bulunduğu iddia edilen Halis B. isimli zanlının babası Hacı B.'nin Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan Suikastına bizzat katılan kişilerden biri olduğu ortaya çıktı.

Öte yandan bazı kaynaklar, operasyona Amerikan istihbarat teşkilatı CIA'nın da destek verdiği ileri sürdü. Zanlıların Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sorgu ve işlemleri devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious