El Kaide reddetti, Butto suikastının faili meçhul

El Kaide reddetti, Butto suikastının faili meçhul .12536
  • Giriş : 30.12.2007 / 08:52:00

Benazir Butto'ya düzenlenen suikastın üzerindeki sır perdesi aralanmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pakistan hükümeti, bir dizi telefon görüşmesinin kaydını yayınlayarak suikastı El Kaide'nin düzenlediğini açıklarken, örgüt, olayın sorumluluğunu üstlenmedi. El Kaide, suikastta hükümetin parmağının olduğunu savundu. Butto'nun lideri olduğu Pakistan Halk Partisi'nden de çelişkili açıklamalar geldi. Hükümetin El Kaide liderlerinden Beytullah Mahsud'u işaret etmesini inandırıcı bulmayan Halk Partisi'nin sözcülerinden Ferhatullah Babar, "Bunu El Kaide veya Beytullah Mahsud'un yaptığı hikâyesi bize uydurma gibi geliyor. Çünkü dikkati başka yere çekmeye çalışıyorlar." dedi. Aynı partiden ismini açıklamak istemeyen bir başka yetkili ise Mahsud'un suikastı gerçekleştirdiğini, Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in de olayı hızlıca 'hasır altı' ettiğini savundu. Butto kendisine yönelik 18 Ekim'de Karaçi'de gerçekleşen saldırıdan sonra, Müşerref yanlısı unsurların kendisini öldürme planı yaptığını söylemişti. Gelişmeler, 'Butto cinayeti de faili meçhuller listesine eklenecek' yorumlarına yol açtı.

Butto'nun Pakistan'daki bazı radikal gruplarca tehdit edildiği biliniyordu. Suikast sonrası akla ilk gelen şüpheliler El Kaide ve Taliban oldu. Pakistan İçişleri Bakanı Hamid Navaz da önceki gün yaptığı açıklamada, "Butto'yu hedef alan saldırının arkasında Taliban ve El Kaide olduğuna dair deliller var." şeklinde konuşmuş ve uzmanların, Butto'nun ölümüne ilişkin 'bütün gizemi' çözdüğünü belirtmişti. Bakanlık, ayrıca iki El Kaide militanı arasında olay sonrası yapıldığı iddia edilen bir telefon görüşmesini yayınlamıştı. Konuşmada militanlar, Butto'nun öldürülmesinden dolayı birbirlerini kutluyordu. Çeşitli medya kuruluşlarına saldırıyı El Kaide'nin üstlendiğine ilişkin telefonlar geldiği bildirilmişti.

Ancak El Kaide sözcülerinden Malvi Ömer, dün bilinmeyen bir yerden telefonla yaptığı açıklamada, "Bunu şiddetle reddediyorum. Aşiretimizin kendi gelenekleri vardır. Biz kadınları vurmayız." dedi. Bu açıklama, Pakistan hükümetinin açıklamaları ile ilgili soru işaretlerine neden olurken, Butto'nun lideri olduğu Pakistan Halk Partisi'nden de Müşerref'i suçlayıcı beyanatlar geldi.

Amerikan CNN televizyon kanalı ise Butto'nun Amerikalı sözcüsü Mark Siegel'e gönderdiği bir elektronik postada, "Pakistan'da başıma bir şey gelirse, sorumlusu Müşerref'tir." yazdığını ortaya çıkardı. Önceki gün yayınlanan haberde Butto'nun, "Kabadayıları, bana kendimi tehlikede hissettiriyorlar." dediği ve talep etmesine rağmen Müşerref'in sağlamadığı güvenlik önlemlerine değindiği belirtildi.

Müşerref'i protestolar sürüyor

Pakistan'ın kuzeydoğusundaki Lahor kentinde toplanan yaklaşık 10 bin kişi, Devlet Başkanı Pervez Müşerref'i protesto etti. Suikasta kurban giden Benazir Butto için dua eden göstericiler, "Müşerref git" sloganları attı. Güneydeki Karaçi kentinde düzenlenen gösterilere ise kan bulaştı. İkisi güvenlik güçleri tarafından olmak üzere üç Butto yanlısı gösterici öldürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious