El Kaide yeni stratejisini açıkladı

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Irak'ta El Kaide ABD'nin yeni güvenlik stratejisine yeni bir saldırı stratejisi ile karşılık vermeye hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

22 dakikalık bir ses kaydı yayınlayan El Bağdadi, 'Onur' adını verdikleri yeni operasyonlarla, ABD Başkanı George Bush'un 21 bin 500 yeni asker göndererek uygulayacağı yeni stratejiye cevap vereceklerini söyledi.

El Bağdadi, "Sünni güçler savaşı daha geniş ve kararlı bir biçimde Bağdat ve çevresine yayacaklar" dedi.

Iraklı El Kaide lideri, yeni operasyonların "Bush'un başarısızlığını ilan etmesine kadar" süreceğini söyledi.

Mücahitler Şurası ekim ayında çeşitli grupların bir araya gelmesiyle oluşturulmuş ve bir İslam devleti kurulduğunu ilan etmişti.

Bush Demokratlara Irak savaşını anlattı

ABD Başkanı George W. Bush da, Irak savaşındaki son durumla ilgili olarak bugün, Temsilciler Meclisi'nin Demokrat üyelerine bilgi verdi ve bölgedeki politikalarını savundu.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, George W. Bush ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, ''Başkan, Irak konusundaki tutumunu korudu ve bu ülkede niye daha çok ABD askerine ihtiyaç duyulduğunu ve bu sefer niye başarılı olacaklarını açıkladı'' dedi.

Pelosi, birçok Demokrat üyenin, Irak'taki sorunun çözümünde, askeri değil, sadece diplomatik yolun başarı getireceği düşüncesinde olduğunu ifade etti.

Bush da, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin, daha güçlü bir lider olması konusunda Demokrat üyelerle aynı fikri paylaştığını söyledi.

Bush, Irak hükümetinden, Bağdat'ın güvenliği dahil bazı konularda kesin sonuca ulaşmasını beklediklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious