El Kaide'den 'Fitne'ye misilleme

El Kaide'den 'Fitne'ye misilleme.13498
  • Giriş : 25.04.2008 / 21:14:00

El Kaide terör örgütü, Hollanda Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders'in büyük tepkilere neden olan İslam karşıtı filmine yanıt olarak 10 dakikalık bir film hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in videolarını da yayınlayan internet sitesinde gösterime giren filmde, Amerikan ve İsrail savaş uçaklarının saldırlarında ölen ya da sakat kalan sivillerin görüntülerine yer verildi.

Wilders'in fitne filmine yanıt ve bir El Muraykib yapımı olduğu bildirilen film, yürüyüş yapan askerlerin "İsa Kampı: Amerika yeniden doğuyor" yazan posteri kesmesiyle başlıyor.

Filmin ilk bölümünde Amerikan savaş uçaklarının bombalaması sonucu Irak, Filistin, Afganistan ve Vietnam topraklarında ölen ve yaralanan çocukların görüntüleri yer alıyor.

Görüntülerde, bir kişi haçlı şövalyesi kılığında gösterilirken, fonda ABD Başkanı George Bush'un 11 Eylül saldırılarından sonra söylediği, "Bu haçlı seferi terörizme karşıdır" sözlerine atıfta bulunuyor.

"Haçlı Papa'nın Allah belasını versin"

Hıristiyanlar ve Yahudilerin terörist olduğu, bunların geçmişleri ve geleceklerinin bunun kanıtı olduğu ileri sürülen filmde, "Haçlı Papa, Allah onun belasını versin ve Haçlı seferinin lideri Bush, İslam'ın gerçek düşmanıdır" ifadeleri kullanıldı.

Filmin ikinci bölümünde ise Mahatma Gandi, Leo Tolstoy ve George Bernard Shaw gibi aydınların Hz. Muhammed'i öven açıklamalarına değinildi.
Hollanda'da yabancı karşıtı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders tarafından yapılan İslam karşıtı kısa film, internet üzerinden yayınlanmıştı. 'Fitne' adıyla hazırlanan ve yaklaşık 16 dakika süren filmin gösterildiği link, partinin web sitesinde açıklanmıştı.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious