El Kaide'den nükleer silah tehdidi

El Kaide'den nükleer silah tehdidi.12888
  • Giriş : 22.06.2009 / 08:30:00

El Kaide örgütü, eline geçirmesi halinde Pakistan'ın nükleer silahlarını ABD ile çatışmasında kullanacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


El Kaide'nin Afganistan lideri Mustafa Ebu El Yezid, El Cezire televizyonuyla yaptığı mülakatta, örgütün Pakistan'ın nükleer silahlarını eline geçirmesi halinde Amerikalılara karşı kullanacağını iddia etti.

Ebu Said El Masri olarak da bilinen El Yezid, Pakistan ordusunun Svat vadisinde süren çatışmalarda yenilgiye uğramasını beklediklerini de öne sürdü.

Mısırlı El Yezid, El Kaide'nin planlarıyla ilgili olarak da "Örgütün gelecek periyotta da önceki periyotta da ABD'nin başını ezme stratejisinin değişmediği" ifadesini kullandı.

El Kaide'nin Arabistan yarımadasında liderliğe getirdiği Ebu Beşir El Vaheyşi'nin Suudi Arabistan'da örgütün faaliyetlerini canlandıracağını ileri süren El Yezid, hedeflerinin Amerikalılar ile petrol tesisleri olduğunu kaydetti. El Yezid, "El Kaide'nin düşmana (ABD) karşı geniş kapsamlı operasyonlarını sürdüreceğini" ifade etti.

El Yezid, Washington yönetiminin Müslüman ülkelerdeki askerlerini geri çekmesi, İsrail ile Müslüman ülkelerdeki Batı yanlısı hükümetleri desteklemeyi durdurması halinde 10 yıllık süreçte ABD ile bir ateşkesi kabul etmek için istekli olabileceklerini belirtti.

El Yezid, El Kaide'nin lideri Usame Bin Ladin ile ikinci adamı Eymen El Zevahiri'nin nerede oldukları konusunda ise iki liderin düşmanların ulaşamayacakları bir yerde olduğunu, nerede olduklarını söyleyemeyeceklerini, zaten kendilerinin de bilmediğini, ancak Bin Ladin ve Zevahiri ile bağlantı halinde olduklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*