El Maktum'dan futbola dev yatırım

  • Giriş : 16.01.2007 / 00:00:00

Müzesi Avrupa kupalarıyla dolu İngiliz futbol devi Liverpool'un, Dubai şirketine satışı tamamlanmak üzere.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anfiel Road'un kapısında ''You'll never walk alone'' değil; artık ''Dubailliler ile birlikte yürüyeceksin'' yazacak!.. Evet, Liverpool da satılıyor.

Türkiye'de gayrimenkul yatırımlarına ilgisiyle bilinen Dubai Şeyhi El Maktum, ünlü İngiliz Futbol kulübü Liverpool'u 1.3 milyar dolara satın alıyor. Geçtiğimiz aylarda Liverpool'a resmen talip olduğunu açıklayan El Maktum'un Futbol kulübünün mali yapısıyla ilgili incelemesini sonuçlandırdığı bildirildi.

Müzesi Avrupa kupalarıyla dolu İngiliz Futbol devi Liverpool'un, Dubai şirketine satışı tamamlanmak üzere. Genel Direktör Rick Parry, takımın Dubai International Capital (DIC) firmasına satılmasına az kaldığını ve yakında bu işlemin gerçekleşeceğini açıkladı.

Rick Parry, ''Final aşamasına geldik. Daha da hızlandırmayı düşünüyoruz bu işlemi. Çok yakında daha fazla ayrıntı verebileceğim. Satışın miktar konusunda çalışmalar sürüyor'' dedi.

MOORE ŞEREF BAŞKANI

Satışın sonuçlanmasıyla mali açıdan zor günler geçiren Liverpool rahat nefes alacak ve Stanley Park'ta 60 bin kişi kapasiteli yeni bir stadyum inşa edecek. Devir işleminin bu hafta sonuna kadar sonuçlanması bekleniyor.

Liverpool Kulübü'nün Başkanı David Moore'un sahip olduğu yüzde 51.6 oranındaki hissesini satacağı ancak kulüpte onursal başkanlık görevinin süreceği bildirildi. Satış kararının ardında Liverpool'un Chelsea, Manchester United ve Real Madrid gibi kulüplerle rekabet etmesi ve yeni fubolcu transferlerinin olduğu belirtiliyor. Öte yandan 10 milyar doları aştığı tahmin edilen kişisel servetiyle dünyanın en zengin 50 kişisinden biri olan Dubai Şeyhi El Maktum, Türkiye'de Dubai Towers ihalesiyle gündeme gelmişti.

Dubai International Capital, Liverpool için 450 milyon Pound'luk bir teklif sunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious