El Maliki, kabineyi yarın meclise sunacak

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

Irak'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Nuri El Maliki, savunma ve içişleri bakanlıklarına atamalar konusunda anlaşmaya varılamadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

El Maliki, diğer siyasi koalisyonlar ve partilerin yetkilileriyle görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, savunma ve içişleri bakanlıkları dışında diğer kabine üyeleri konusunda karara varıldığını ve kabineyi planlandığı gibi yarın meclise sunacağını belirtti.

Nuri El Maliki, içişleri ve savunma bakanlıklarına en uygun isimler seçilinceye kadar bu makamlara vekil atanacağını ifade etti.

Meclis Başkanı Yardımcısı Halid El Attiye de El Maliki'nin içişleri bakanlığına bir haftalığına vekalet edeceğini, savunma bakanlığına da geçici olarak Sünni Uyum Cephesi'nin başkan yardımcısı Selam Zikam Ali El Zubeyi'nin getirileceğini söyledi.

Sünniler, ordunun bağlı olduğu Savunma Bakanlığı'nı isterken, Şiiler polisin denetimini elinde tutan İçişleri Bakanlığı'nı istiyor.

Kabine listesi, üyeleri ve kabine üyelerinin sayısı henüz açıklanmadı. El Maliki, kabinenin 275 üyeli meclis toplandığında ilan edileceğini söylemişti.

Kabinen her üyesinin meclisin mutlak çoğunluğunun onayını alması gerekiyor.

Bu arada, El Maliki'nin kabinenin 22 Mayısta yapılması öngörülen yemin törenini yarına, güvenoyundan sonraya aldığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious