El-Maliki yarın Türkiye'ye geliyor

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Irak Başbakanı Dr.Nuri El-Maliki'nin, yarın Türkiye'ye geleceği Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı bir açıklama ile duyuruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

El-Maliki'nin daha önce ertelenen ziyaretin yarın gerçekleştirileceği belirtildi. Irak Başbakanı El Maliki, resmi ziyaret çerçevesinde yarın sabah Ankara'ya gelecek. El Maliki'nin Anıtkabir'i ziyaret edeceği, ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve TBMM Başkanı Bülent Arınç tarafından kabul edeceği belirtilirken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da resmi törenle karşılanacağı belirtiliyor.

Maliki'ye, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve Irak'ın Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Sirvan Alvaili'nin eşlik etmesi bekleniyor. Irak Başbakanı El Maliki ile yapılacak görüşmelerde ''Irak'taki son durum, PKK ile mücadele ve Kerkük'' konularının ele alınması bekleniyor.

42 TERÖR ÖRGÜTÜNÜN İÇİNDE PKK'NIN İSMİ YER ALMIYOR

Irak hükümeti geçtiğimiz günlerde ilginç bir terör raporu yayınlanmıştı. Bağdat yönetiminin hazırladığı 21 sayfalık terör raporunda terör örgütü PKK'nın ismi yer almadı. Terör örgütü PKK ile mücadele için bir koordinatör görevlendiren Irak hükümetinin bu tavrı Ankara'da 'ikili oynamak' olarak değerlendiriliyor.

Türkiye yarın Irak Başbakanı Nuri El Maliki'yi ilk kez ağırlamaya hazırlanıyor. Maliki ile yapılacak görüşmelerde en önemli gündem maddesi ise şüphesiz terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'taki faaliyetleri olacak.

Bağdat yönetiminin terör örgütüyle mücadele koordinatörü olarak atadığı Şirvan El Vaili'nin de görüşmelerde hazır bulunması bekleniyor. Kritik ziyaret öncesi Irak hükümetinin yayınladığı terör raporu ise bir hayli dikkat çekici. Çünkü raporda PKK'nın ismi telaffuz dahi edilmedi.

21 sayfalık raporda aralarında El Kaide ve Hizbut-tahrir'in de yer aldığı 42 örgüte yer verilirken PKK'dan hiç bahsedilmedi.

PKK ile mücadele konusunda bir hükümet deklarasyonu yayınlayan ve koordinatör atayan Bağdat yönetiminin bu tavrı Ankara'da ikili oynamak olarak değerlendiriliyor. Dışişleri Bakanlığı ise rapor masaya gelmeden yorum yapmanın erken olduğu görüşünde.

Irak İçişleri Bakanlığı'na Şii Cavid Polani ise Cihan'a yaptığı açıklamada, raporun yalnızca Irak halkına yönelik terör faaliyetinde bulunan örgütleri içerdiğini belirterek, "Türkiye'nin bu konudaki hassasiyetlerini dikkate alıyoruz" açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious