El Maliki'den Türkmenlere birlik çağrısı

El Maliki'den Türkmenlere birlik çağrısı.8254
  • Giriş : 20.06.2009 / 15:47:00

Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Adil Abdulmehdi ve Başbakan Nuri El Maliki, her alanda katılım sağlamaları ve haklarını elde etmeleri için Türkmenleri birlik olmaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bağdat'ta düzenlenen "Yeni Irak'ta Türkmenlerin Rolü" konulu konferansa onur konuğu olarak katılan Maliki burada yaptığı konuşmada, Türkmenlerin Baas rejiminin baskıları nedeniyle kimliklerini değiştirmek zorunda kaldıklarını, ülkeleri için büyük fedakarlıkta bulunduklarını, artık bu sıkıntıları sona erdirmenin zamanının geldiğini söyledi.

Türkmenlerin yaptıklarının karşılığını vermek gerektiğini ifade eden Maliki, insanlardan sürekli fedakarlıkta bulunmalarının beklenemeyeceğini, onlara haklarının verilmesi gerektiğini kaydetti.

Irak'ta yabancı askerlerin varlığına da değinen Maliki, 30 hazirandan sonra yerleşim birimlerinde yabancı güçlerin varlığına izin verilmeyeceğini söyledi.

Bazı çevrelerin, yabancı güçlerin çekilmesini istemediğini ifade eden Maliki, bu nedenle şiddet olaylarında artış olabileceğini belirtti.

"Yabancı güçlerin çekilmemesi halinde kendimize ve güvenlik güçlerimize güvenimiz azalır, kendimizi geliştiremeyiz" diyen Maliki, ülkenin birlik ve bütünlüğe ihtiyacı olduğunu bildirdi.

Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Adil Abdulmehdi de konuşmasında Türkmenlerin Irak tarihinde yaptıkları fedakarlıklara işaret ederek, "Türkmenlerin bu fedakarlıkları, verdikleri kayıplar ve çektikleri sıkıntılar olmasaydı bugün burada olamazdık" diye konuştu.

Türkmenlerin gördükleri ayrımcılığı Irak halkına karşı kullanmadıklarını belirten Abdulmehdi, Türkmenleri birlik olmaya çağırarak, "Aranızdaki birlik esastır. Bu sağlanırsa Irak'ta bütünleşme sağlanır" dedi.

İslam Yüksek Konseyi ileri gelenlerinden, meclisteki Şii ittifakı milletvekili Şeyh Taki Mevla da Türkmenlerin daha önemli rol üstlenmek istediklerini kaydederek, anayasada Türkmenlere tanınan hakların verilmesini talep etti.

Telafer ve Tuzhurmatu ilçelerinin il yapılmasını da isteyen Mevla, Kerkük konusuna da değinerek, Kerkük'ün tüm Iraklıların olduğunu söyledi.

Irak Türkmen Cephesi ve bazı Türkmen gruplarının katılmadığı konferansta iktidarın büyük ortağı Şii ittifakından Türkmen yetkilileri, Türkmen Vefa Hareketi, Türkmeneli partisi ve çok sayıda Türkmen oluşumun temsilcisi yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*