El Sadr'dan Basra'da ateşkes çağrısı

El Sadr'dan Basra'da ateşkes çağrısı.12078
  • Giriş : 30.03.2008 / 20:30:00

Iraklı Şii lider Mukteda El Sadr, silahlı yandaşlarına sokaklardan çekilmeleri ve gerek Basra gerekse diğer kentlerde hükümet kuvvetlerine karşı savaşmaya son vermeleri çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sadr'ın Necef'teki makamından yapılan açıklamada, "Dini sorumluluk gereği, Iraklıların kanının akmasını durdurmak, Irak'ın birliğini korumak, işgalcilerin Irak halkı arasında yaymaya çalıştığı fitneye son vermek için, Basra ve diğer vilayetlerdeki silahlı mevcudiyete son verilmesi çağrısında bulunuyoruz" denildi.

El Sadr, 9 maddelik açıklamada, "Silah taşıyan ve hükümet kurumlarını hedef alan bizden değildir" ifadesini kullandı.

Şii lider bunun karşılığında hükümetin genel af çıkararak tüm tutukluları serbest bırakmasını ve yandaşlarını tutuklamaya son vermesini istedi.

Mukteda Sadr açıklamasında, yandaşlarının ağır silahlara sahip olduğu iddialarını da yalanladı. Irak hükümet kuvvetleri, Basra'da Sadr yanlılarıyla 6 gündür çatışıyordu.

Sadr'ın yardımcısı: "Teslim etmeyeceğiz"

Bu arada Iraklı Şii lider Mukteda Sadr'ın yardımcısı Hazim El Araci, bu ülkedeki çatışmalara son vermeye yönelik girişim dahilinde silahlarını teslim etmek gibi bir niyetleri olmadığını söyledi.

Sadr'ın ofisinde gazetecilere açıklama yapan Araci, Irak hükümetinin, Sadr yanlılarının gelişi güzel gözaltına alınmayacaklarına dair garanti verdiğini belirtti.

Irak hükümeti: "Operasyonlar devam edecek"

Öte yandan Irak hükümeti, Basra'da güvenlik güçleriyle çatışan suçlulara yönelik askeri operasyonların devam edeceğini açıkladı.

Hükümet sözcüsü Ali El Dabbah, operasyonlara, amaca ulaşılıncaya kadar devam edileceğini, Sadr yanlılarının değil, suçluların hedef alındığını söyledi.

Başbakan Nuri El Maliki ise, yaptığı yazılı açıklamada, Sadr'ın bu girişimini, "doğru yönde atılmış bir adım" olarak niteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious