El sıkışmaya kim ne dedi?

El sıkışmaya kim ne dedi? .9715
  • Giriş : 06.08.2007 / 19:00:00
  • Güncelleme : 06.08.2007 / 19:43:07

Meclis'teki yemin töreni önceki gün sıcak görüntülere sahne oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP lideri Bahçeli ile DTP lideri Türk'ün tokalaşması törene damgasını vurdu.

Medyanın büyük bölümü Bahçeli ile Türk'ün fotoğrafını "İyi başlangıç" ve "Özlenen tablo" gibi başlıkla duyurdu. Meclis'teki tören en çok 1991 yılındaki Kürtçe yemin krizine tanık olan isimleri umutlandırdı.

Hikmet Çetin

Eski Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'e göre, fotoğraf, 1991'de yaşananlardan ders alındığını gösteriyor.

"1991'de Kürtçe yemin edilmesi olumsuz bir başlangıçtı ve her şey oradan başladı, öyle devam etti. Fakat bunun ülkeye de, bölgeye de hiçbir yararının olmadığı anlaşıldı." diyen Çetin, "Bu kez her şey olumlu başladı ve inşallah böyle devam eder." temennisinde bulunuyor.

Ömer Barutçu
Eski Bakan Ömer Barutçu, iki liderin siyaset anlayışını överken, "Bu fotoğrafı, iki liderin tecrübesine ve aklına bağlamak lazım." görüşünü dile getiriyor.

Nevzat Yalçıntaş
Eski milletvekili Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, yemin töreninde yaşananlar için, "Türk halkını ümitlendirici çok güzel sahneler." nitelendirmesinde bulunuyor.

Cezmi Bayram
Türk Ocağı İstanbul Şube Başkanı Dr. Cezmi Bayram'ın yorumu da dikkat çekici: "Diyaloğun ilk şartı selamlaşmak ve el sıkışmaktır. Ben bunu, bir diyalog başlangıcı olarak görüyorum."

Nevzat Ercan
1991'deki yemin krizi sırasında Parlamento'da yer alan isimlerden DP Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Ercan, ülkeyi gererek bir yere varılamayacağının altını çiziyor. Ülkenin sorunlarının çözümü için ilk şartın barış ve huzur olduğuna dikkat çeken Ercan, "1991'de olanlar keşke yaşanmasaydı. O günün şartlarında dokunulmazlıkların kaldırılması için oy verdim. Ancak kimseye husumet içinde değilim. Onları geçmişte bırakıp önümüze bakalım." görüşünü ifade ediyor.

Sırrı Sakık
Kürtçe yemin krizinin mağdurlarından DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise çok acı çektiklerini belirterek; ancak halkın kendilerini yaraları kaşımak için değil, sorunlarını çözmek için yeniden Meclis'e gönderdiğinin altını çiziyor.

MHP ile DTP arasındaki yakınlaşmaya siyaset dünyasının yanı sıra medyadan da tam destek geldi.

Mehmet Barlas
Basın dünyasının duayen isimlerinden Mehmet Barlas, gelinen noktayı değerlendirirken kriz üretim merkezlerinin çalışmalarına bir süre ara vermesi tavsiyesinde bulunuyor. Toplumun çok farklı kesimleri ve ülkenin değişik coğrafyalarında yaşayan insanların oylarını 'istikrar' yönünde kullandığını belirten Barlas, yemin törenindeki havanın bu gerçeğin iyi algılandığını gösterdiğini vurguluyor.

Oktay Ekşi
Hürriyet Gazetesi başyazarı Oktay Ekşi, söz konusu tablonun sadece DTP ve MHP arasında değil, Parlamento'nun bütün kanatları arasında yaşanması gerektiğini kaydediyor.

Ahmet Selim
Geçmişteki kavgaları yakından gözlemleyen Zaman Gazetesi yazarlarından Ahmet Selim, kutuplaşmaya değil, itidale doğru değişimin hakim olması durumunda hem Kürt kökenli aydınların farklılaşmak zorunluluğunu hissedeceğinin hem de bölücülük ve terör düşüncesinin gerileyip söneceğinin altını çiziyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious