Elazı Havalimanı'nın temeli atıldı

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

Elazığ Havaalanı ikinci pistinin temeli Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımı ile atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, bu zamana kadar kimseye söz vermediğini belirterek, "Ben bu zamana kadar kendi seçmenime dahi söz vermedim. Ancak ilk kez Elazığlılara bu havaalanının yapımı için söz vermiştim. Bu sözümüzü de tutmanın mutluluğunu yaşıyorum." şeklinde konuştu.

Bir işin siyaset tarafından yapılması gerektiği kanaatinin söz vermekten önemli bir konu olduğunu ve o işin mutlaka yapılması gerekiğini belirten Bakan Şener, "Elazığ'da uzunca süredir devamlı havaalanı pisti sorun olmuş ve her göreve gelen hükümetten bunun çözülmesi istenmişse, onlarında mutlaka bunu çözmesi lazım." dedi.

Kendi seçim bölgesinde 4. kez milletvekili seçildiğini belirten Bakan Şener, şöyle dedi: "Başka yerlerde de sözümüz olmadı. Çünkü çok söz vererek dolaştığınız zaman sözünüzü takip edemezsiniz." Bakan Abdüllatif Şener, söz vermekle ilgili bir şiir okuduktan sonra "Akıllı geçinen insanın aldanmaya ihtiyacı vardır ve bu hastalıkta tedavi kabul etmez. Politikacılar çok söz verdiği zaman hep bu dörtlük aklıma gelir. Yani insanları aldanmaya teşvik ve tahrik etmek gibi bir yaklaşım tarzıymış gibi düşünürüm." şeklinde konuştu. Bakan Şener, söz verip iş yapmaktan öte, yapılacak bir iş varsa onun mutlaka yapılmasının gerektiğine inandığnı kaydetti.

Bir vatandaşın 'Yaşa genç bakanım.' şeklinde seslenmesi karşısında "Yaşımın kaç olduğunu biliyormusun? Hep demişimdir. Yaşım 53 ama genç sayılırım. Bunu Elazığlılarda onayladığına göre bunu kimse inkar edemez." şeklinde konuşması gülüşmelere sahne oldu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise uzun bir süre yapılan araştırmadan sonra Elazığ'ın böyle bir yatırıma ihtiyacı olduğunu gördüklerini belirterek, "Değerli Gakgoşlar, ülkenin kaynakları geçmiş dönemlerde çok akıllıca kullanılmadı. Çarçur edildi ve insanımızın ihtiyaçları zamanında giderilemedi." şeklinde konuştu. Pistin kuzey güney istikametinde yapılacağı bilgisini veren Bakan Yıldırım, "Yapımcı firma önümüzde ki sezon Eylül ayında havaalanının teslim edileceğini belirtiyor ancak biz bunu daha öne çekmeye çalışıyoruz. İnşallah buranın açılışını da Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte yapacağız." şeklinde konuştu.

Devlet Hava Limanları ve Meydanları İşletmesi (DLH) Genel Başkanı Ahmet Arslan da, 1940 yılında Elazığ havaalanının askeri amaçla yapıldığını hatırlatarak günümüzde ihtiyaca cevap veremez hale geldiğini belirtti. Arslan, Ağuston 2006 tarihinde yer tespiti yaparak kamulaştırma yaptıklarını vurgulayarak, "Burada 22 milyon YTY ödeyerek bütün kamulaştırmayı bitirdik. Yapacağımız pistin maliyeti ise 19 Trilyon 750 milyar YTL." dedi. Ahmet Arslan, pistin 3 bin metreye 45 metre genişliğinde olduğunu vurgulayarak, "Bu yeni projede 65 metreye 120 metrelik bir apron, 230 metreye 24 metrelik bir taksirut, çevre emniyet yolu ve çevre emniyet tel örgüsü bulunmakta." şeklinde sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious