Elazığ'da artçı şoklar sürüyor

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen depremde, bir ilköğretim okulunun çatısında hasar meydana geldi, 8 kişi yaralanma, 27 kişi ise panik ve korku nedeniyle hastanelere başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yapılan ilk incelemede, ilçe merkezinde Cumhuriyet İlköğretim okulunun çatısında hasar meydana geldiği saptandı. Yetkililer ilk belirlemelere göre, Sivrice ve köylerde herhangi bir can kaybının olmadığını kaydettiler.

Bu arada, Elazığ'da deprem sırasında vatandaşlar dışarı çıktılar. Bir kişi birinci kattaki evinin balkonundan atlaması nedeniyle yaralandı.

Elazığ Valisi Muammer Muşmal, merkez üssü Sivrice ilçesi Gözeli köyü olan depremde il merkezinde 10 ev ile Sivrice ilçesindeki hükümet konağı, emniyet ve Ziraat Bankası binalarında çatlaklar olduğunu söyledi.

Muşmal, bu sabaha karşı yaşanan 5,3 büyüklüğündeki depremin ardından 8 kişinin yaralanma, 27 kişinin ise panik ve korku nedeniyle toplam 35 kişinin hastanelere başvurduğun belirterek yaralanmaların küçük kazalar olduğunu bildirdi.

Sivrice ile tüm köylere ulaştıklarını, köylerdeki evlerde çatlaklar tespit ettiklerini ifade eden Muşmal, ''Elazığ'da Kızılay Mahallesinde 10 kerpiç evde hasar oluştu. Sivrice ilçemizde de hükümet konağı, emniyetin binası ile ziraat bankasının binasında çatlamalar meydana geldi. 35 insanımız da küçük yaralanmalar, korku ve panik nedeniyle hastanelere başvurdu'' dedi.

Muşmal, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi deprem Araştırmaları Estitüsüsü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 5,3 büyüklüğündeki depremin ardından büyüklükleri 4'ün altıda 50'ye yakın sarsıntının meydana geldiğini ifade ederek, ''Yetkililere, '5,3'ten daha büyük bir deprem beklememiz gerekiyor mu?' diye sordum. Onlar da bana böyle bir beklentilerinin olmadığını, ancak bölgenin birinci derecede deprem bölgesi olduğunu söylediler'' diye konuştu.

Elazığ ve Sivrice'de elektrik ve su kesintisi olmadığını, iletişimde bir sıkıntı yaşanmadığını kaydeden Muşmal, sivil savunma ekiplerinin hazır halde bekletildiğini sözlerine ekledi.

BÖLGEYE YARDIM GÖNDERDİ
Elazığ'da bu sabah meydana gelen 5,3 şiddetindeki depremin ardından Güneydoğu Anadolu Bölge Afet Müdürlüğü Lojistik Merkezi, deprem bölgesine çadır, battaniye ve soba gönderdi.

Merkezin müdür yardımcısı Yaşar Çağırbay, depremin hemen ardından iki öncü aracı personelle birlikte gönderdiklerini söyledi.

Daha sonra 2 kamyonla birlikte 600 battaniye, 3 büyük çadır, 24 katalitik sobayı deprem bölgesine gönderdiklerini ifade eden Çağırbay, 500 kişilik kumanyanın da Sivrice ilçesine yolladığını, ihtiyaç durumunda bölgeye sevk edilmek üzere hazır durumda bir kamyonu da merkezde beklettiklerini bildirdi.

KIZILAY HAREKETE GEÇTİ
Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremin ardından Türk Kızılay'ı, bölgeye haberleşme aracı ve uzman personel gönderdi.

Türkiye Kızılay Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada, merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesine bağlı Gözeli Köyü olan depremin ardından alarm durumuna geçildiği, bölgeye 1 haberleşme aracı ile afet müdahale ve lojistik uzmanlarının gönderildiği kaydedildi.

Bölgedeki ekiplerin durum ve ihtiyaç tespitine başladığı ifade edilen açıklamada, bölgeye her an sevk edilmek üzere acil yardım malzemelerinin de hazırlandığı belirtildi.

Bu arada, 5,3 büyüklüğündeki depremin ardından, 04.33 ile 06.38 saatleri arasında merkez üssü Gözeli köyü olan ve büyüklükleri 2,8 ile 3,8 arasında değişen 11 artçı deprem meydana geldi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious