Elazığ'da Cengiz Aytmatov'a saygı günü

Elazığ'da Cengiz Aytmatov'a saygı günü.10673
  • Giriş : 04.07.2008 / 08:44:00

Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov Elazığ'da anıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Elazığ Valisi Muammer Muşmal, ''Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov'a Saygı Günü'' etkinliği kapsamında adının verildiği parkta düzenlenen anma toplantısında yaptığı konuşmada, Cengiz Aytmatov'u ''ömrünün son deminde dahi olsa kentte ağırlamaktan dolayı şanslı; 80'inci yaşında ancak yakalayabildiklerinden dolayı da şanssız olduklarını'' ifade etti.

Elazığ'da geçen yıl yapılan etkinliklerde 3 gün kültürel anlamda dolu dolu günler yaşadıklarını ifade eden Vali Muşmal, Aytmatov'un kendisine ''Dünyanın çok değişik ülkelerinde değişik toplantılara gittiğini, caddelere isminin verildiğini, ödüller aldığını, ama Elazığ'daki kadar hiç mutlu olmadığını, hiç heyecanlanmadığını, hayatında ilk defa adının verildiği bir park olduğunu'' söylediğini belirtti.

Aytmatov'un ''Gün olur asra bedeldir'' kitabını okuduğunu bildiren Vali Muşmal, şöyle konuştu:

''O kitapta Mankurtlaşmadan bahsediyor. Cenabı Allah Türk Milletini, özellikle Türk gençliğini Mankurtlaşmadan korusun. Çünkü belki Aytmatov Kırgız gençliğini az da olsa yazdığı eserlerle, onlara tutuğu ışıkla bu Mankurtlaşmatan korumuş, kurtarmıştır. Bizim gençliğimiz de son yıllarda maalesef öyle bir tehlikeyle karşı karşıya. Geçmişimizi, tarihimizi biraz daha az hatırlar olduk. Zaten az hatırlamasaydık bugün Türkiye'nin yaşadığı problemlerin bir çoğunu yaşamamış olurduk.''

Muşmal, en büyük arzu ve temennisinin çok yakın gelecekte Türk dünyasının biraraya gelen insanlarının tercüman kullanmadan gayet iyi bir şekilde konuşabilmesi ve anlaşabilmesi olduğunu kaydetti.

Belediye başkanı Süleyman Selmanoğlu da Aytmatov'un adının parka verildiği sırada ''İnşallah burda güzel sohbetler olur'' dediğini anımsatarak, ''Bugün bize verdiği görevi yerine getirmekten, güzel bir sohbet ortamı oluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. Regaib Kandili'nde kendisine rahmet diliyorum'' dedi.

Kırgız Yazar Prof. Dr. Abdıldacan Akmataliyev, Aytmatov'un Türk dünyasının ortak bir kimliği olduğunu söyledi.

Programda Fırat Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Müziği Korosu, Kırgız türkülerini seslendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious