Elazığ'da deprem kriz toplantısı

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Elazığ'da deprem tedbirleri ve yapılması gerekenlerin tartışıldığı kriz toplantısı düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vali Muammer Muşmal, Elazığ'da depremden dolayı hasar meydana geldiğini belirterek, "Elazığ merkez hariç, Sivrice'de 38 köy, Maden'de 15, Elazığ'ın merkez belde ve köylerinde de 16 olmak üzere toplak 70 yerleşim yerinde hasar meydana geldi. 559 adet ağır hasar, 376 orta 1361 az hasarlı, 1246 adette hasarsız olmak üzere toplam 3542 binada tarama yapıldı." dedi.

Bayındırlık Bakanlığı'ndan 8 kişilik bir ekibin Elazığ'a geldiği bilgisini veren Vali Muşmal, şöyle devam etti: "Bu 8 kişilik ekip Bayındırlık Müdürlüğü elemanlarıyla birlikte taranan binaları inceleyerek hak sahiplerini belirleyecekler. Depremden dolayı sıkıntı yok her şey kontrolümüz altında. Ancak bunların içinde konut yaptırma yok o konu ayrı."

Ayrıca Sivil Savunma Müdürlüğü'nü daha rahat hareket etmesi için şehir dışında bulunan Özel İdare binasına yerleştirdiklerini anlatan Vali Muşmal, "Burayı afet anında 'Acil Yönetim Merkezi' olarak dizayn ediyoruz. Burada 24 saat depreme acil müdahale eden birimlerin elemanları bulunacak ve deprem buradan yönetilecek." diye konuştu.

Depremin birinci önceliğinin konutların depreme dayınıklı hale getirilmesi olduğunun altını çizen Vali Muammer Muşmal, çözümün yüzde 99'unun bu olduğunu söyledi.

Vali Muşmal, ayrıca, "Sadece İl Sivil Savunma Müdürlüğü Kriz Merkezi'nde bulunan projeleri, afete müdahale planı ve gerekli tüm bilgilerin birer kopyası daha hızlı müdahale için 8. Kolordu Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı'na verdik." dedi.

Deprem anında çadırların kurulacağı yerlerin alt yapısınında kurulması gerektiğine vurgu yapan Vali Muşmal, şöyle devam etti: "Buranın suyu, elektriği, kanalizasyon ve yol gibi ihtiyaçları hazır olmalı ki depremde çadırlar kurulup vatandaşlar yerleştirilebilsin."

Toplantının amacının depreme hazırlıklı olabilmek için yapılan ve yapılması gerekenleri görüşüp çözüm üretmek olarak açıklayan Vali Muşmal, "Depremlere bina, kafa ve zihniyet olarak hazırlıklı olarak deprem anı ve sonrasında neler yapmamız lazım bunu iyi tayin etmemiz lazım." şeklinde sözlerini tamamladı.

Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ise depremde riskli bölgelerde Kentsel dönüşüm projesi kapsamında çalışma yapabileceklerini ancak, Hükümetin Toplu Konut İdaresi gibi kaynak aktarması gerektiğini vurguladı.

Kuzey Çevre Yolu üzerinde Kentsel dönüşüm projesini uygulamak için çalışmalar yaptıklarını belirten Selmanoğlu, "Depreme dayınıklı Zafran bölgesinde 6 bin konutluk bir proje belediyemiz tarafından düşünülmekte." dedi.

Valilik Toplantı Salonu'nda Vali Muammer Muşmal başkanlığında ki toplantıya Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, 8. Kolordu Komutanlığı, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, İl Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Kızılay Bölge Müdürlüğü, İl Sivil Savunma Müdürlüğü ve Elazığ'da faaliyet gösteren ilgili kamu kurum ve kuruluşları yetkilileri katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious