Elazığ'da olaylar yüzünden 1 Mayıs iptal edildi

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Elazığ'da yaşanan arbede ve olaylar 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarını iptal ettirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstasyon Caddesi'nde oturma eylemi yapmak isteyen yasa dışı DHKPC örgütü üyesi oldukları iddia edilen grubun oturma eylemi yapmak istemesine müdahale eden güvenlik güçleri ile göstericiler arasında arbede yaşandı.
İstasyon Meydanı'nda kutlamalara katılmak için şehir merkezinde toplanarak yürüyüşe geçen grup, Korgeneral Hulusi Sayın Lisesi önünde otuma eylemi yapmak istedi. Bu sırada lise öğrencileri ve vatandaşlardan tepki alan gruba poliste müdahale etti. Polisin uyarısına uymayan gruba güvenlik güçleri müdahale etti.

Çıkan arbedede polise taşla saldıran grup üyelerinden onlarca kişi göz altına alındı. Polis minübüslerine doldurulan kişiler, sorgulanmak üzere karakola götürüldü. Kutlamaların yapılacağı alana gelen Emeğin Partisi üyeleri ile güvenlik güçleri arasında kısa süreli tartışmalar yaşandı. Bu tartışmaların yaşandığı sırada bir gup ise 'Şehitler ölmez vatan bölünmez, sloganları atarak gubu protesto etti.

İstasyon Meydanı'nda bulunanlara hitaben bir konuşma yapan Eğitim Sen Şube Başkanı Cemal Öz'ün konuşmasının ardından göstericiler kutlamaların iptal edilmesi nedeniyle olaysız bir şekilde dağıldı.

Daha sonra İstasyon Meydanı'ndan toplu bir şekilde yürüyen guruba Gazi Caddesi çıkışında bazı vatandaşlar ve gençler tarafından tepki gösterildi. Bazı vatandaşların gurubun teröristlerin resimlerini taşıdıklarını belirterek, "Sizin bu memlekette yaşamaya hakkınız bile yok. Utanmadan da teröristlerin resimlerini taşıyorlar. Lanet olsun size." şeklinde tepki gösterdi. Güvenlik güçleri olayların büyümesine izin vermedi. Toplu bir halde Tunceli Garajı'na kadar yürüyen grup, burada , "Kahrolsun faşizim. Yaşasın 1 Mayıs." şeklinde sloganlar atarak dağıldı.

Bu sırada yaşanan arbedeye müdahale etmek isteyen Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Ömer Aktaş'a bir polis aracı çarptı. Kazada yaralanan Aktaş'ın ilk müdahalesi burada yapıldıktan sonra 112 ekipleri tarafından Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ömer Aktaş'ın durumunun iyi olduğu öğrenildi. Bu arada polis arkadaşına çarban polis memuru gözyaşlarına boğuldu. Onu ise diğer polis memurları teselli eti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious