Elazığ'da 5.3 büyüklüğünde deprem

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

Elazığ’da saat 04.22’de merkez üssü Sivrice İlçesi olan 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sarsıntı ile birlikte korku ve panik içinde balkon ve pencerelerden atlayan 28 kişi yaralanırken, depremin merkez üssü Sivrice İlçesi’ndeki Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nun çatısında hasar meydana gelirken, birçok evin duvarlarında çatlaklar oluştu, ilçeye bağlı Dörtbölük Köyü’nde ise bir evin yıkıldığı öğrenildi. Valilik, ilçe ve köylerde araştırma başlattı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgiye bilgiye göre, saat 04.22’de merkez üssü Elazığ’ın Sivrice İlçesi’nde 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, Elazığ’ın yanısıra Diyarbakır ve Malatya ile ilçelerinden de hissedildi. Sarsıntı ile birlikte yataklarından fılayan vatandaşlar panik ve korku içinde sokaklara kaçıştı. Evlerin balkon ve pencerelerinden atlayan bazı vatandaşlar ise yaralandı. deprem sırasında üzerlerine eşya devrilen ve atlarken yaralanan birçok kişi Elazığ Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

SOKAKTA SABAHLADILAR

Havanın soğuk olmasına rağmen yöre halkı geceyi arabalarında ve üazerlerine battaniye sararak yaktıkları ateşin çevresinde ısınmaya çalışarak sabahladı.

ELAZIĞ’DA 28 YARALI

Elazığ Valiliği ve Sivrice Kaymakamlığı ile jandarma, ilçe ve köylerle irtibata geçerek hasar tespit çalışmalarına başladı. Elazığ Valisi Muammer Muşmal, Elazığ’da 28 kişinin hastanelere başvurduğunu belirterek, “Bunlardan bir kişinin ayağı kırılmış, birinin kalçası kırılmış, diğerlerinde ise cam kesiği hafif yaralanmalar mevcut” dedi.

Vali Muşmal, depremin merkez üssü Sivrice İlçesi’ndeki Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nun çatısında hasar oluştuğunu, Merkez Camii ile bazı evlerin duvarlarında çatlaklar meydana geldiğini söyledi. İlçeye bağlı 38 köyün hemen hemen tamamına ulaşıldığını belirten Vali Muşmal, “Gözeli Köyü’nde 3-5 evde çatlak var. Şu ana kadar hiçbir can kaybının olmadığını tespit ettik. Ancak ilçeye bağlı Dörtbölük Köyü’nde bir ev yıkıldığı bilgisini aldık. Buraya jandarma ekiplerini sevk ettik. Ancak henüz olay yerine ulaşamadılar. Sivil Savunma ekipleri hazır bekliyor. Alt yapıda herhangi bir sıkıntımız yok” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious