Elçiliğe, 'geçmiş olsun' ziyareti

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Geerges Siam, uluslarası topluma çağrıda bulunarak, ateşkesin sağlanmasını ve saldırıların son bulmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Büyükelçiler adına açıklamayı Tunus'un Ankara Büyükelçisi Muhammed Lessir yaptı.

Siam, Arap ülkeleri büyükelçilerinin kendilerini ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve büyükelçilere teşekkür etti. Siam, İsrail'in saldırılarının uluslararası toplum tarafından bir an önce durdurulmasını istedi.

Siam, İsrail'in bütün uluslararası kuralları hiçe sayarak Lüblan'a saldırdığını, çoğunluğu çocuklar ve kadından oluşan 400 kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti. Siam, insanların İsrail uçaklarından atılan topların ve karadan atılan roketlerle öldüğünü vurguladı. Siam, dünyanın bu zulmü ortadan kaldırması gerektiğini ifade etti. Siam, Lübnan'ın içinde bulunduğu coğrafyanın son 60 yıl içerisinde huzur bulmadığını ifade etti. Siam, İsrail'in uluslararası kuralları hiçe sayarak yaptığı saldırılar karşısında dünyanın sessiz kalmasını eleştirdi.

Siam, İsrail saldırısı sonrasında Türkiye'den gördükleri yardımları hiç bir zaman unutmayacaklarını söyledi. İsrail saldırısının 13 gün önce başladığını ifade eden Siam, bu süre içerisinde kendisini çok sayıda kişi ve kuruluşun ziyaret ettiğini belirtti. Siam, Türk Kızılay ve Deniz Fener Derneği tarafından gönderilen yardımların Lübnan'a ulaşmak üzere olduğunu kaydetti.

"TÜRK ASKERİNİN BARIŞ GÜCÜ İÇERİSİNDE OLMASINDAN MEMNUNİYET DUYARIZ"

"Türkiye'nin barış gücü içerisinde yer almasının nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Siam, uluslararası toplumun böyle planın olmadığını belirterek, Roma'da yapılacak toplantıdan sonra durumun netleşeceğini kaydetti. Siam, İsrail ile Lübnan sınırına barış gücü gönderilmesi durumunda, burada Türk askerlerinin olmasından memnuniyet duyacaklarını ve Türk askerinin başarılı olacağına işaret etti.

Siam, barış gücüyle ilgili bir başka soruya ise, konuyla ilgili olarak bir söylemenin erken olacağını ve biraz daha beklenilmesi gerektiğini vurguladı.

SİAM: "KADIN VE ÇOCUKLAR ÖLDÜRÜLSÜN DİYE KARAR ALAN HAHAMLARA TEESSÜF EDİYORUM"

"İsrail'deki Hahamlar Şurası'nın çocukların ve kadınların öldürüleceği" yönünde karar aldığının hatırlatılması üzerine Siam, "Çok teessüf ediyorum. Allah'ın verdiği canı hiç kimse alamaz" diye konuştu.

"Oluşturulacak barış gücünde Hizbullah'ın yer alacağı" yönündeki bir soruya ise Siam, "Barış gücü öncelikle net bir şekilde ortaya konmamıştır. Barış sağlandığında toplakları üzerinde Lübnan'ın silahlı kuvvetleri olacaktır." şeklinde cevapladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious