Elde edilen sonuçlarla hastalık ilaçla tedavi edilecek

Elde edilen sonuçlarla hastalık ilaçla tedavi edilecek.10363
  • Giriş : 18.01.2008 / 18:03:00

İngiltere'de yapılan araştırmalar sonucunda kan kanseri hastalığına neden olan hücre tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İNGİLTERE'de yaşayan 5 yaşındaki tek yumurta ikizleri Olivia ve İsabella Murphy üzerinde yapılan kan testleri sonucu, kan kanseri hastalığına neden olan hücrenin tespit edildiği belirtildi.

İkisinin de kemik iliğinde lösemi kök hücreleri saptanmış olmasına rağmen, ikizlerden İsabella’nın sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürürken, sadece Olivia’nın hastalığa yakalanması bilim adamlarını şaşırtmıştı. Bu farkılıklardan yola çıkarak uzun süre araştırma yapan İngiliz bilim adamları sonunda lösemi hastalığına sebep olan hücreyi tespit etti.

İkizleri üzerinde yapılan araştırmalar sonunda aralarında tespit edilen farklılıklar lösemi hastalığına çarede ilk ışığı yaktı. Elde edilen sonuçlar kemoterapi tedavi yönteminin tamamen ortadan kalkıp hastalığın sadece ilaçla tedavi edilebilecek olması anlamına geliyor.

Bugün milyonlarca Lösemili çocuk için umut olan bu buluş hakkında konuşan İngiltere Kanser Araştırmaları Enstitüsü'nden Prof. Dr. Mel Greaves Olivia ve İsabella üzerinde yaptılan araştırmanın bu hastalığa yakalanan lösemili çoçular için tıp aleminde büyük bir bulgu olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious