Elde tek veri var o da sinyal

Elde tek veri var o da sinyal.16141
  • Giriş : 26.03.2009 / 19:48:00
  • Güncelleme : 26.03.2009 / 19:57:03

Ekipler, helikopter Sinyali yüzünden belki de Yazıcıoğlu dondu…

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Muhsin Yazıcıoğlu'nun bulunduğu helikopterin düştüğü yeri tespit etmek için elde tek veri var o da düşen helikopterden telefon eden İHA Muhabiri'nin kısa süren cep telefonunun verdiği sinyal.

Bu cep telefonunun çektiği baz istasyonu kapsamındaki yüzlerce kilometre çapında alan demek.

Yazıcıoğlu'nun helikopteri bu alanın her yerinde olabilir ve 3 BİN ASKER, YÜZLERCE SİVİL SAVUNMA GÖREVLİSİ, AKUT gibi arama kurtarma birlikleri seferber olmuş durumda. Arazi karış karış aranıyor. Ancak görüş mesafesi yoğun sis nedeniyle 10 metre. Ekipler helikopterin 10 metre yanından geçip görememe ihtimaline karşı birbirine çok yakın bir hat üzerinde ilerliyor.

Ancak yerdeki 2.5 metre kalınlığındaki kar ve mesafenin 3 bin metre gibi pek çok dağdan daha yüksek seviye olması nedeniyle sarp arazide yürümek çok zor. Arama kurtarma ekibinden donma tehlikesi atlatanlar var.

NASUH MAHRUKİ: OKYANUSTA HELİKOPTER ARIYORUZ

AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, insan üstü çalışmaların sürdüğünü, binlerce askerin araziye yayıldığını ancak helikopterden sinyal alınamaması nedeniyle 10 metrelik görüş mesafesinde -15 derece soğukta ve 2.5 metre karda çalışmaların çok yavaş yürüyebildiğini söyledi.

ÇALIŞMASI GEREKEN CİHAZ ÇALIŞMIYOR

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada helikopterde çalışması gereken ve uyduya yerinin bulunduğu sinyali bildirmesi gereken "Electronic Location Transmitter (ELT)” cihazından sinyal gelmediği belirtildi.

Bu cihaz çalışsaydı nokta tespitiyle helikopterdekiler birkaç saat içinde kurtarılacaktı.

Cihazın neden çalışmadığına ilişkin ise helikopterin ait olduğu şirketten akılalmaz bir açıklama geldi. Şirkete göre helikopter yere yeterince güçlü çakılmadığı için cihaz çalışmadı. Oysa İHA Muhabirinin konuşmalarından anlaşılıyorki, helikopter yere çakıldığında içindekilerin hepsi baygın ve İHA muhabirinin de ayağı kırılacak kadar güçlü bir çarpma gerçekleşti.

Helikopter'in sahibi Medair'in bağlı olduğu Esas Holding İcra Kurulu Üyesi Çağatay Özdoğru, "Electronic Location Transmitter (ELT). Bu cihaz var. Olmaması diye bir şey mümkün değil. Yalnız bu cihaz çok şiddetli çarpmalarda devreye girer. Dolayısıyla, tahminimiz çok şiddetli bir çarpma olmadı, o yüzden de alet devreye girmedi. Dolayısıyla, tahminimiz çok şiddetli bir çarpma olmadı, o yüzden de alet devreye girmedi. Otomobildeki hava yastığı gibi yani. Bir düşme var... Zaten gazeteci arkadaş da yaşıyordu. Dün 16.00-16.30 sularında bir tek ayağında kırık vardı. Helikopterde parçalanma vesaire olduğunu zannetmiyoruz, bir düşüş oldu, ama bir çakılma olmadı diye düşünüyorum.”

UZMANLAR O ÇARPMADA CİHAZ ÇALIŞMALI

Uzmanlar ise helikopterin yolcularından birinin ayağının kırıldığının kesin olduğunu, yolcunun ayağının kırılacağı kadar şiddetli düşmede helikopterin zarar görmemiş olmasının mümkün olmayacağını, ELS cihazının devreye girmemiş olmasının skandal olduğunu belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*