Elde yıkama bitti!

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

P&G’nin Genel Müdürü Karpat, çamaşır makinesinin, çeyiz olarak 17 milyon hanenin 14 milyonuna girdiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Temizlik maddeleri üretiminde dünya devi olan Procter and Gamble (P&G)’nin Türkiye Genel Müdürü Saffet Karpat, Türkiye’deki pazarın giderek büyüdüğünü ve özellikle otomatik çamaşır makinelerinde kullanılan deterjan tüketiminde çok hızlı artış olduğunu söyledi. Dünya ölçeğinde piyasa değeri 200 milyar dolar olan P&G’nin bünyesinde çalışan 180 ülkede Türk pazarının ilk 25’e girdiğini ve 12’inci sıraya yükseldiğini belirten Karpat, bu yükselişin arkasındaki en önemli nedenleri anlatırken de şöyle konuşuyor: “Genç nüfusa sahip olmamız, otomatik çamaşır makinesinin çeyiz gibi düşünülerek yeni evlenenlere armağan olarak alınması, özellikle otomatik deterjan tüketiminde büyüme ivmesini canlı tutuyor. Türkiye’deki 17 milyon hanenin 14 milyonuna otomatik çamaşır makinesi girdi. Böylece elde çamaşır yıkama düzeyi de yüzde 10’lara kadar indi. Elde sadece makinede yıkanınca bozulabilecek eşyalar yıkanıyor. Buna mukabil otomatik yıkamanın oranı hızla yükselmeye devam ediyor. Gelecek yıllarda da bu artışın süreceğini tahmin ediyoruz.”

7 KATEGORİDE LİDERİZ

Türkiye yanında aynı zamanda Kafkasya ve Orta Asya Cumhuriyetleri alt bölgesi yönetiminden de sorumlu olan Saffet Karpat, başta deterjan olmak üzere Türk pazarında genel temizlik, kişisel temizlik ve bakım ürünlerinde yüzde 40 civarında payla P&G’nin lider olduğunu da hatırlatıyor ve “Sadece deterjanda değil, onunla birlikte toplam 7 kategoride lideriz. 17 milyon hanenin yüzde 95’ine giriyoruz. Firmamızın son yıllarda geliştirdiği yeni iş metodlarıyla çok daha tüketici odaklı çalışmamızın bunda büyük payı var” diyor. 1987’de Mintax deterjanı ile Türkiye’ye giren P&G’nin bugüne kadar toplam 400 milyon dolar yatırım harcaması yaptığını da kaydeden Karpat, yaklaşık her yıl yüzde 10 - 15 arası büyüyen P&G’nin, Türkiye’deki paylarını da şöyle veriyor: “Deterjan yüzde 41, Prima yüzde 30’dan fazla, Orkid yüzde 60 civarında, şampuanda yüzde 40, İpana yüzde 40’ın üzerinde.” P&G’nin dünyada 300, Türkiye’de ise 23 markası var. Alo, Ariel, Orkid, Prima, Pantene, Blendax,Rejoice, İpana, Gilette, Head &Shoulders, Braun Silk Epil en popüler olanları.

KÖPÜKLÜ DÖNEM SONA ERİYOR

Karpat, otomatik çamaşır makinelerinin çok yaygınlık kazanmasıyla deterjanda da köpüklü üretim yönteminin gittikçe bittiğini belirtiyor. Trendlerde artık 90 - 100 derecelik kaynar suda çamaşır yıkama devrinin de sonuna yaklaşıldığını, 30 - 40 derecelerin geçerli olduğunu söyleyen Karpat, bunun nedenini de otomatik makinenin rahatlığından dolayı sık yıkamaya bağlıyor. Ayrıca, deterjan yoğunluğunun da azaldığını kaydeden Karpat, “örneğin 8 kiloluk deterjan yerine 6 kilo ile aynı temizliğin sağlandığını” bu nedenle dolgu maddelerinin de azaldığını ifade ediyor ve “Bir başka önemli değişiklik de kimyasal maddelerin azalmasıdır” diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious