Elden maaş ödeyen yandı

  • Giriş : 24.05.2007 / 02:10:00

Çalışanlarını asgari ücretli gösteren şirketler, artık maaşları ‘elden’ değil bankadan ödeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Üstelik devletin vergi ve sigorta primini de bankalar tahsil edecek

Kayıtdışı istihdamın kayda alınmasına yönelik yeni bir düzenleme geliyor. Haziran ayı sonuna kadar çıkarılacak yeni düzenlemeyle, temmuz ayından itibaren çalışanlarını gerçek maaşı üzerinden sigorta yapmayan ya da devlete sigorta ve vergi borcunu zamanında ödemeyen özel sektör bankalar aracılığıyla denetlenecek. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yürüttüğü çalışma, ilk etapta belirli büyüklükteki şirketleri kapsayacak. Uygulama, daha sonra kademe kademe küçük şirketlere doğru yaygınlaştırılacak.

NET DEĞİL BRÜT MAAŞ

Mevcut uygulamada büyük şirketlerin çoğunluğu personel maaşlarını zaten bankalar üzerinden personele ödüyor. Ancak, şirketler bankalara personelin brüt değil net maaşını yatırıyor. Personel de bu maaşı bankadan çekiyor. Yeni sistemde artık doğrudan brüt maaş bankaya yatırılacak. Banka, sigortalının brüt maaşı üzerinden Gelir Vergisi, sigorta primi ve işsizlik sigortası primi gibi yasal kesintileri tahsil edip Maliye, Sosyal Güvenlik Kurumu ve İş-Kur’un hesabına kaydedecek. Kalan net tutar ise maaş olarak personelin hesabına yatırılacak.

HEM TAHSİLAT HEM KAYIT

Mevcut uygulamada işveren personeline maaşını ödese dahi, vergi, sigorta ve işsizlik sigortası primi gibi borçlarını geciktiriyor ya da uzun süre ödemeyebiliyordu. Yeni sistemle birlikte hem Maliye hem SGK ve İş- Kur otomatik tahsilat imkanına kavuşacak. Yeni uygulama aynı zamanda kayıtdışı elden ödenen maaşlar yoluyla devletin prim ve vergi kaybına uğramasını da önleyecek.

MAHKEMEDE DELİL BANKA OLACAK

Yeni düzenlemede işi sıkı tutan SGK, ilgili düzenlemelerde maaş ve benzeri ödemelerde banka kayıtlarının esas alınması yönünde bir değişiklik daha yapacak. Buna göre, işverenle işçi arasında çıkan anlaşmazlıklarda mahkemeler bankalarda ödenen maaşı baz alacak. İspat yükümlülüğü de işverene yüklenecek. Böylece örneğin, maaşının yarısını elden yarısını banka üzerinden alan bir işçi, patronunun kendisine gerçek maaşını ödemediği iddiasıyla mahkemeye başvurduğunda, mahkeme banka kayıtları ile sözleşme ücretini karşılaştıracak ve elden ödemeyi ‘yok’ sayacak. Patronun, ‘Maaşını yarısını elden ödemiştim’ açıklaması kendisini kurtarmaya yetmeyecek. Elden maaş ödeyen patron, ödemesi mahkeme tarafından kabul edilmeyeceği için ikinci kez para ödemek zorunda kalacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious