Ele geçen 239 belgenin 60'ı TSK'ya ait

Ele geçen 239 belgenin 60'ı TSK'ya ait.17693
  • Giriş : 29.06.2009 / 12:20:00
  • Güncelleme : 29.06.2009 / 12:30:44

"AKP ve Gülen'i Bitirme Planı" andıcının ele geçirildiği emekli Yüzbaşı Öztürk'ün askeri çantasındaki evraklar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tartışma konusu "AKP ve Fethullah Gülen'i Bitirme Planı" andıcının ele geçirildiği emekli Yüzbaşı Öztürk'ün yeşil renkli askeri çantasında bulunan 239 belgeden 60'nın TSK'ya ait olduğu iddia edildi. İrtica andıcına 'sahte' diyen askeri savcılık, TSK belgelerini soruşturma dışında tuttu.

Ergenekon'da tutuklanan emekli Yüzbaşı Serdar Öztürk'ün ofisinde darbe andıcıyla birlikte ele geçirilen, yaklaşık 60 belgenin, TSK'ya ait olduğu iddia edildi. 'İrticayla Mücadele Eylem Planı'yla ilgili soruşturma başlatan Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'nın sözkonusu yüzlerce sayfa TSK belgesine itiraz etmediği öğrenildi. Ancak, bu belgeleri soruşturma kapsamına almayan askeri savcılık, andıcın 'sahte' olduğunu açıkladı. Planın TSK belgelerinin arasından çıkması, sahte olmadığı yönündeki iddiaları güçlendirdi.

YEŞİL ÇANTADA 239 BELGE

Öztürk'ün Ankara'daki ofisinde, 4 Haziran'da yapılan aramada bazı askeri ihalelere ilişkin CD'ler ile 300 sayfadan oluşan Strateji Belgesi başta olmak üzere çeşitli dökümanlar ele geçirildi. Öztürk'e ait olduğu anlaşılan yeşil renkli askeri çantanın içinden ise AK Parti ve Fethullah Gülen'i bitirme planının çıktısı, 239 fotoğraf ve belge bulundu. Aramada 'ihanet planı'nın Öztürk'ün bilgisayarında da kayıtlı olduğu tespit edildi. Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar, 60'ya yakın dökümanın askeri nitelikte olduğunu tespit etti.

SAVCILIK HEPSİNİ İNCELEDİ

Altında Genelkurmay Harekat Başkanlığı 3. Destek Şube Müdürlüğü Kıdemli Deniz Albay Dursun Çiçek'in imzasının yer aldığı 'İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın 12 Haziran'da Taraf Gazetesi'nde yayınlanmasından sonra aynı Genelkurmay Askeri Savcılığı soruşturma başlattı. Askeri savcılığın, Öztürk'ün ofisinde bulunan darbe andıcıyla birlikte diğer dökümanların birer kopyasını da Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alarak incelediği öğrenildi.
TSK DÖKÜMANLARI SORUŞTURMA DIŞI

Askeri savcılık 24 Haziran'da tamamladığı soruşturmada 'İrticayla Mücadele Eylem Planı'yla ilgili Albay Dursun Çiçek hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Savcılık, belgenin askeri Genelkurmay'da hazırlandığını gösteren delil ve emare elde edilemediğini, belgenin askeri nitelikte olmadığının tespit edildiğini açıkladı. Belgenin sahte olduğuna karar veren Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın, soruşturmada incelediği diğer 60 belgenin ise TSK'ya ait olduğunu tespit ettiği öğrenildi. Askeri savcılığın 300 sayfaya yakın TSK belgesini bu nedenle soruşturmaya dahil etmediği ileri sürüldü.

BAŞBUĞ: KAĞIT PARÇASI

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğu önceki günkü basın toplantısında darbe andıcını 'kağıt parçası' olarak nitelendirmiş, sivil savcılardan kimin hazırladığını tespit etmesini istemişti.

ASKERİ ÇANTA TUTANAKTA

Avukat Serdar Öztürk'ün ofisindeki arama Ankara Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Görüşen'in nezaretinde yapıldı. Aramanın her saniyesi polis tarafından kameraya kaydedildi. Ankara Barosu'ndan görevli Avukat Bayram Özkan ile Öztürk'le aynı büroda çalışan avukatlar Özge Evci, Çağrı Eryılmaz ile Gizem Ulusoy arama sırasında hazır bulundu. Avukatlar el koyma tutanaklarına da paraf attı. Arama ve el koyma tutanağına göre, ofisteki masanın altında bulunan yeşil askeri bir çanta içinden aralarında TSK'ya ait dökümanlarında olduğu 239 belge ve resim çıktı.

ALBAY ÇİÇEK VE 8 SUBAY SALI GÜNÜ İFADE VERECEK

Belgede imzası bulunan Deniz Albay Dursun Çiçek ile Ankara ve İstanbul'da çıkan mühimmatlarla ilgili olarak 8 subay, Salı günü Ergenekon savcılarına ifade verecek. Ergenekon savcıları, Genelkurmay Başkanlığı'nın 'kovuşturmaya gerek yok' kararı verdiği darbe andıcıyla ilgili Albay Dursun Çiçek'i İstanbul Beşiktaş'taki İstanbul adliyesine davet ettiği açıklanmıştı. Savcılar Ankara Zir Vadisi ile Ergenekon firarisi Bedrettin Dalan'ın Poyrazköy'deki arazisinde ele geçirilen cephaneliklerle ilgili 8 8 muvazzaf subayda ifade vermek üzere çağırdı. Çiçek ile 8 subayın salı günü adliyede ifadesi alınacak. Ergenekon savcılarının Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un darbe andıcı için 'kağıt parçası' dediği gün subayları ifadeye çağırması dikkat çekmişti.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*