Elektriğe, konutta % 15 sanayide % 10 zam yolda

Elektriğe, konutta % 15 sanayide % 10 zam yolda.8938
  • Giriş : 08.11.2007 / 08:43:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 02:09:22

Tartışılan elektrik zammının 1 Kasım itibarıyla yürürlüğe girmesi için düğmeye basıldığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Elektriği ev ve işyerlerine ulaştıran Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ), ücretlerin konutlarda yüzde 15, sanayide yüzde 10 artırılması için bağlı bulunduğu Özelleştirme İdaresi'ne müracaatta bulundu. Zammın onaylanması için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor. Dolayısıyla İdare'nin bağlı bulunduğu Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın önümüzdeki kabine toplantısında konuyu masaya getirmesi bekleniyor.

Tarifenin mevcut haliyle onaylanması durumunda bu ay başından itibaren tüketilen elektriğin faturası zamlı ödenecek. Konut ve ticarethane elektriğinin birim fiyatı ortalama 12 kuruştan 13,5 kuruşa; sanayide kullanılan elektriğin birim fiyatı da 11 kuruştan 12 kuruşa çıkacak. Buna göre yeni zam oranları ay başından itibaren geçerli olacak.

Elektriğe zam meselesi, Enerji Bakanlığı bünyesinde bulunan TEDAŞ, aynı zamanda özelleştirme kapsamında olduğu için iki bakanı birden ilgilendiriyor. Bu konudaki soruların muhatabından Enerji Bakanı Hilmi Güler, 'zammın gerekli olduğunu ve kasımdan itibaren uygulanacağını' söylemişti. Güler, "Alınan bir kararımız var. Kararları genelde Bakanlar Kurulu sonrası hükümet sözcüsü açıklar. Diğer konularda da neye karar verildiyse o arkadaşımız açıklıyor." demişti.

Güler'in işaretiyle gözlerin çevrildiği Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın bütçe açıklamasından da bu yönde bir duyuru gelmedi. Sorular karşısında 'henüz alınan bir karar olmadığını' keydeden Unakıtan, "Ben şu anda maliye bakanı olarak şu, şu kadar zam yapacak diyemem. Zam yapılacaksa o da açıklanır." ifadelerini kullanmıştı. Sanayide yüzde 10, konutta yüzde 15 olarak düşünülen zam oranlarının Bakanlar Kurulu toplantısında Başbakan Tayyip Erdoğan'ın müdahalesiyle biraz daha aşağı çekilebileceği dile getiriliyor. Bu arada, petrol, doğalgaz ve döviz kuru gibi etkenlerdeki değişikliğin elektrik fiyatlarına anında yansımasını sağlayacak, 'otomatik fiyatlandırma' sistemiyle ilgili çalışmalar da hızla sürüyor. Sistemin 2008 yılı içinde uygulanmaya konulması bekleniyor. Türkiye'de yaklaşık beş yıldır elektriğe zam yapılmıyor. Aynı dönem içerisinde petrol fiyatlarında yüzde 10'a yakın artış yaşanmasına karşın, yarısı doğalgazdan üretilen elektririğe zam yapılmayışı bazı çevrelerce eleştiri konusu olmuştu. Maliye ve Hazine de 'TEDAŞ'ın mali yapısı giderek bozuluyor' gerekçesiyle zam yapılmasını istiyor.

Elektrikte iki ayrı tarife uygulandığı için (konut ve sanayi) zam konusunda Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor. Dolasıyla yüzde 10 ile 15'lik yeni zam oranlarını Bakanlar Kurulu belirleyecek. Enerji Üst Kurulu ise sadece belirlenen tarifeyi kamuoyuna duyuracak.

Üç elektrik dağıtım bölgesi özelleştirme kararı bekliyor

Dünya devlerinin talipli olduğu elektrik özelleştirmelerinde, 'zammın' açıklanmasının ardından yeniden düğmeye basılacağı ifade ediliyor. TEDAŞ özelleştirmesinde son teklif verme tarihi, 'gerekli altyapı yatırımlarının tamamlanabilmesi' için ocak ayında süresiz ertelenmişti. Üst düzey bir yetkili, şirkete ait üç dağıtım bölgesi için yeni teklif tarihinin açıklanmasında elektrik tarifelerinin belirlenmesinin beklendiğini söyledi. Reuters'a bilgi veren yetkili, "Başkent, Sakarya ve İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ için son teklif verme tarihinin açıklanması için bazı düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Bunların başında da fiyat tarifeleri geliyor. Fiyat ayarlaması yapıldıktan sonra açılan ihaleye son teklif verme tarihini belirleriz." dedi. Yetkililerin dile getirdiği 'başka çalışmalar'ın başında, TEDAŞ'a büyük külfet getiren genel aydınlatma bedellerinin sürekli bir şekilde ödenmesi geliyor. Edinilen bilgiye göre bu konuda kanunî bir düzenleme yapılacak ve gelecek yıl haziran sonuna kadar konu halledilecek. Gelecek yılın programına göre, mevcut fiyat mekanizması TEDAŞ ve Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ elektrik alım maliyetlerini tarifelerine idari müdahale olmadan yansıtmalarını temin edecek şekilde işletilecek. Ayrıca, Elektrik Üretim AŞ'nin maliyetleri yansıtacak şekilde fiyatlandırmasını temin edecek bir mekanizma kurulacak.

İSMAİL ALTINSOY

Elektrikte zam konusunda yapılan çalışmalar tamamlanmak üzere. Maliye'ye yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ücret artışıyla ilgili oranları belirleyen TEDAŞ, bağlı bulunduğu Özelleştirme'ye resmen müracaatta bulundu. İdare'ye gönderilen yazıda, "... 1 Kasım 2007 tarihinden geçerli olacak şekilde..." ibaresi bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious