Elektriğe 3 ayda bir otomatik zam geliyor

Elektriğe 3 ayda bir otomatik zam geliyor.10077
  • Giriş : 22.01.2008 / 11:44:00

Fiyatlar üç ayda bir yeni tarifeye göre ayarlanacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Elektrikte otomatik tarife için karar hazırlandı. YPK’ya sunulan karara göre, 3 aylık periyotlar halinde elektrik fiyatları yeniden belirlenecek. Buna göre maliyetler ilk olarak nisan ayında fiyata yansıyacak

ELEKTRİK fiyatlarına yapılan yüzde 20’ye yakın zammın ardından otomatik fiyatlandırmaya ilişkin karar da hazırlandı. Yüksek Planlama Kurulu’na (YPK) sunulan karara göre, otomatik fiyatlandırma 3 ayda bir uygulanacak. Bu sistem TKİ, BOTAŞ, EÜAŞ bünyesindeki portföy üretim gruplarını, TETAŞ ve 20 elektrik dağıtım şirketini kapsayacak. Kuruluşlar fiyat tarife değişikliklerini, her biri için özel olarak belirlenen formüllere göre yapacak. Enerji KİT’leri tarife değişikliği zamanlarında, yılın geri kalanında uygulayacakları satış fiyatlarını saptarken mali hedeflerin tutturulmasını sağlayacak. Tarifeler revize edilirken de DPT’nin kendilerine aylık olarak bildireceği, döviz kuru, petrol fiyatı, ÜFE, TÜFE gibi temel rakamlar kullanılacak.

EPDK’NIN ONAYI ALINACAK

ELEKTRİK dağıtım şirketleri, yeni tarifelerini her yıl mart, haziran, eylül ve kasım aylarında, onay için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) sunacak. Elektrik dağıtım şirketleri tarifeleri yenilerken, TETAŞ ile kamu üretim santrallerinin 1 Nisan, 1 Temmuz, 1 Ekim ve 1 Aralık’ta uygulayacağı tarifeleri esas alacak. EPDK da yeni elektrik tarifelerini 1 Nisan, 1 Temmuz, 1 Ekim ve 1 Aralık tarihlerinde yürürlüğe girecek şekilde belirleyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious