Elektriğe kademeli zam

  • Giriş : 30.08.2007 / 17:44:00

Aylık tüketimi 250 kWh'yi geçen tüketicinin faturası yüzde 50 oranında artacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Enerji Bakanlığı'nın enerji KİT'leriyle yaptığı çalışmaya göre 5 yıldır artmayan elektrik zamlanacak. Sanayiye düşük zam yapılması öngörülürken aylık tüketimi 250 kWh'yi geçen tüketicinin faturası yüzde 50 oranında artacak.

Yeni kurulan hükümetin ilk icraatı, yaklaşık 5 yıldır değişmeyen ve IMF'nin de eleştirdiği elektrik fiyatlarına zam yapmak olacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın enerji KİT'lerinin ortak çalışmasıyla hazırladığı zam paketine göre, yüksek gelir grubundaki konut tüketicileri düşük gelirli tüketicilere göre elektriği daha pahalı kullanacak. Aylık tüketimi 250 kWh üzerindeki konut abonesi elektriği yüzde 50'ye varan oranda zamlı tüketecek. Sanayi kesimine yapılacak zam oranı ise konut abonelerine göre düşük tutularak Avrupa Birliği'ne (AB) uyum sağlanacak. Zam paketinin eylül sonu veya ekim ayı başındaki bakanlar kuruluna gelmesi bekleniyor. Zam baskısını azaltmak isteyen bakanlık, öncelikle kamunun elektrik dağıtım şirketi TEDAŞ'ın yıl sonu zararını kapamak için enerji KİT'lerinin birbirine sattığı elektriğin fiyatını indirerek maliyeti azaltacak.

Klima kullanana daha yüksek zam

Hazırlanan elektrik zammı paketinde öngörülen kademeli fiyat geçişi ile eskiye dönülecek. 2001 yılında elektrik tüketimi aylık 150 kWh'nin üzerinde olan konut aboneleri elektriği yüzde 50 oranında zamlı kullanırken bu uygulama 2003 yılında kaldırılarak bütün gelir grubundaki tüketiciler için eşitlenmişti. Ancak bakanlığın yaptığı çalışmaya göre enerji tüketimi son dönemde oldukça verimsizleşti. Hem kalkınmadaki gelişme hem de elektrikteki bilinçsiz tüketim nedeniyle kademeli zammın düşünüldüğü öğrenildi. Günde 24 saat klima kullanan konutların bulunduğu belirtilerek bu kesim ile düşük gelir düzeyine sahip vatandaşın aynı tarife üzerinden elektrik kullanmasının önüne geçilmesi istendiği kaydedildi. Bunun sosyal devlet anlayışına uygun olduğu belirtilerek böylece elektrik zammının konutlara olan etkisinin de azalacağı ifade edildi.

Kurumlar arası yüzde 21,7 indirim

Elektrik zammına hazırlanan bakanlık, öncelikle TEDAŞ'ın yıl sonu zararına çözüm bulmaya çalışacak. 1.6 milyar YTL'ye ulaşan zarar ise enerji KİT'leri arasındaki elektrik satış fiyatında indirime gidilerek azaltılacak. Öncelikle kamunun elektrik ticaret şirketi TETAŞ, TEDAŞ'a sattığı elektriğin fiyatını eylül ayından itibaren geçerli olmak üzere yüzde 21,7 oranında indirdi. İndirim kararını dün Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) gönderen TETAŞ, EPDK onayından sonra yeni fiyat tarifesini uygulamaya başlayacak. Böylece TEDAŞ, TETAŞ'tan aldığı elektriğin 1 kWh'si için 9.8 kuruş yerine ortalama 7.5 kuruş ödeyecek. Ancak bu indirim yıl sonuna kadar yani 4 ay için geçerli olacak. TETAŞ, 2008 yılının başında yeniden tarife belirleyecek. TEDAŞ'ın elektrik aldığı bir diğer kamu kurumu Elektrik Üretim AŞ'nin (EÜAŞ) de yüzde 5-10 arasında indirim yapması bekleniyor.

1 milyar YTL'lik açık kapanacak

TETAŞ'ın yaptığı indirim ile TEDAŞ, ilk 6 ayına ait zararının ortalama 600 milyon YTL'ye kadarki kısmını karşılayabilecek. EÜAŞ'ın da indirim yapması durumunda TEDAŞ'ın zararının kapatılmasına 350-400 milyon YTL'lik katkı sağlanacak. Bakanlık yetkilileri, Hazine Müsteşarlığı'nın döviz öngörülerinde değişiklik gerçekleştiğini ve YTL'nin değer kazanmasıyla birlikte TETAŞ ve EÜAŞ'ın maliyetlerinin düşerek daha fazla kâr elde ettiklerini belirtti. Bakanlık yetkilileri, Hazine'nin 1.54 olarak öngördüğü döviz kurunun 1.34 seviyesine gerilediğini ve TETAŞ'ın mayıs-haziran aylarında 80-100 milyon YTL, temmuz-ağustos aylarında ise 50 milyon YTL kâr ettiğini açıkladı. Bu kâların Maliye'ye vergi geliri olarak gitmesi yerine TEDAŞ'ın zararının azaltılması için kullanıldığı ifade edildi. Mevcut zam ihtiyacı ortalama yüzde 15 seviyesinde bulunurken elektrik zammının birkaç aya bölünerek uygulanması da düşünülüyor. Yetkililer TEDAŞ'ın yıl sonu zararının azaltılmasıyla birlikte yapılacak aylık zam miktarının yüzde 3-5'e çekilebileceğine dikkat çekti.

Mevcut elektrik fiyatları (Ykr)
Kalemler Konut Sanayi

TEDAŞ 10.961 10.175
Enerji fonu 0.109 0.101
TRT fonu 0.274 0.254
BTV 0.548 0.101
KDV 1.972 1.831
Toplam 13.864 12.462

*Elektrik fiyatları içinde, TRT payı yüzde 2, enerji fonu yüzde 1, Belediye Tüketim Vergisi (BTV) sanayi abonesi için yüzde 1, konut abonesi için yüzde 5, KDV ise yüzde 18 oranında uygulanıyor.
** Hesaplamada dağıtım ve iletim bedelleri hariç tutuldu.

REFERANS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious