Elektriğe sanayide yüzde 10, konutlara yüzde 26 zam

  • Giriş : 10.10.2007 / 13:55:00

Ekonomi yönetimindeki bakanlar sanayide kullanılan elektriğe yüzde 10, konutlara yüzde 26’lık zam önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve Enerji Bakanı Hilmi Güler’in dün yaptığı son toplantıda Başbakan Tayyip Erdoğan’a sunulmak üzere bir mutabakat zaptı imzalandı.

Zaptın elektrik zamlarıyla ilgili maddesinde sanayiye yüzde 10, konuta yüzde 26 oranında zam yapılması gerektiği kaydedildi. Ancak Enerji Bakanı Hilmi Güler zamla ilgili maddeye muhalefet şerhi koydu.

ERDOĞAN ORANI YÜKSEK BULDU

Başbakan Erdoğan da zam oranlarını çok yüksek bularak düşürülmesini istedi. İlgili bakanlarla bürokratlar yeniden çalışma yaparak, daha düşük zam alternatifi içeren rakamları Erdoğan’a sunacak. TEDAŞ’ın, ilk toplantıda önerdiği sanayiye yüzde 7.5, konuta yüzde 15 oranlarına inilebileceği belirtiliyor.

OTOMATİK FİYAT DÖNEMİ 2008’DE BAŞLAYACAK

Otomatik fiyatlandırma sisteminin de yapılacak zamların ardından, 2008 başından itibaren uygulamaya gireceği dile getiriliyor. Bu durumda tarife, fiyatı oluşturan petrol, doğalgaz, dolar ve enflasyon gibi bileşenlere göre otomatik olarak ayarlanacak.

Bakanların anlaştığı metinde ayrıca özelleştirme konusuna da yer verildi. TEDAŞ yine Maliye Bakanlığı’na bağlı olacak. Üretim santralleri ise özelleştirme programına alındıktan sonra Maliye’ye devredilecek.

Elektrik arzı açığı içinse yatırımların hızlandırılmasına dönük olarak yasal değişikliklerin yapılması kararlaştırıldı. Özellikle elektrik tarifesinin yükselmesi ile birlikte özel sektörün de yatırımlara hız vereceği tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious