Elektriğe yine zam mı geliyor?

Elektriğe yine zam mı geliyor?.9670
  • Giriş : 26.07.2008 / 13:32:00
  • Güncelleme : 26.07.2008 / 13:00:47

Elektrik zammı otomatiğe bağlandı ama zam isteği durmadı. Bakan bakın neler söyledi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enerji Bakanı Hilmi Güler, elektrikte yeni bir zammın gündeme gelebileceği sinyalini verdi

Enerji Bakanı Hilmi Güler, elektrikte otomatik zam sistemine geçilmesi ve Temmuz’da yapılan yüzde 21’lik zammın maliyet hesabına etkisini ancak 3 ay sonra görebileceklerini belirterek, Ekim’de yeni bir zammın gündeme gelebileceği sinyalini verdi. 5 yıl boyunca elektiriğe zam yapmayan hükümet, 1 Temmuz itibarıyla yüzde 21’lik fiyat artışıyla birlikte elektrikte otomatik zam uygulamasına geçti. Yapılan artışın, sektörde maliyet-fiyat dengesizliğini düzeltip düzeltmediği tartışma konusu.

GAZ FİYATLARI 3 AY GERİDEN GELİYOR

Güler, yapılan artışın maliyeti karşılayıp karşılamadığı tartışması anımsatılarak yöneltilen sorular üzerine “Henüz fotoğrafı tam olarak görebilmiş değiliz. Petrol fiyatları arttı. Doğalgaz fiyatları 3 ay geriden geliyor. O nedenle maliyet hesabı konusunda ancak 3 ay sonra bir hesap yapabilir, fotoğrafı daha net görebiliriz” dedi.

Sisteme 5 yıl boyunca hiç zam yapılmadan girildiği için, birikmiş zam ihtiyacı bulunuyor. Bu çerçevede, Temmuz’da yapılan yüzde 21’lik zammın, gerekenin çok altında olduğu ve petrol fiyatları mevcut düzeyinde kalsa bile, zam ihtiyacının devam ettiği ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*