Elektriğe yüzde 5 zam yolda!

Elektriğe yüzde 5 zam yolda!.8351
  • Giriş : 04.04.2008 / 11:52:00

Otomatik fiyatlandırma mekanizması zamla devreye girecek. Fiyatlar yılda üç kez artacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yüksek Planlama Kurulu’nun (YPK) elektrikte yeni fiyatlandırma sisteminin esaslarını düzenleme kararına ulaştı.

Buna göre, özel sektörden alınan elektriğin yüksek maliyeti vatandaşın faturasına yansıtılarak, otomatik fiyatlandırma asgari yüzde 5 zamlı olarak başlayacak. Hürriyet gazetesinin haberine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in, 1 Temmuz 2008’de devreye gireceğini açıkladığı, "Enerji KİT’lerinde fiyatlandırma sistemini siyasi etkilerin dışına çıkarmayı ve serbest piyasa koşullarında çalışmayı hedefleyen otomatik fiyatlandırma mekanizması" zamla başlayacak.

FİYATLAR YANSIYACAK:

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla şubat ayında gerçekleşen YPK’da, özel sektörün elektrik satış fiyatlarının belirlendiği Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi (PMUM) fiyatlarının da tüketici fiyatlarına yansıtılmasına karar verildi.

YÜZDE 5 ZAMLI

Bu çerçevede, konuyla ilgili Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) da bir çalışma yaptığı öğrenildi. Özellikle arz güvenliği sorunu ve kamunun elektrik üretiminin yeterli olmaması yüzünden özel sektörden daha pahalıya alınan elektriğin maliyetlerinin artması nedeniyle, 1 Temmuz 2008’de başlayacak olan otomatik fiyatlandırma mekanizmasının asgari yüzde beş civarına zamlı olarak başlaması bekleniyor. Elektrik, doğalgaz ve kömür KİT’leri, Temmuz ayını izleyen dönemlerde uygulayacakları yeni tarifelerini döviz kuru, petrol fiyatı ve enflasyona göre belirleyecek.

YILDA ÜÇ KERE ZAM:

 Daha önce üç ayda bir elektriğe zam yapılması planlanırken, YPK’da alınan karar doğrultusunda bu sürenin dört aya çıkarıldığı da öğrenildi. Buna göre tarifeler dört ayda bir değişecek. Belirlenen yeni tarifeler, EPDK’nın onayından sonra yürürlüğe girecek.

ÜRETİM MALİYETİ BELİRLİYOR:

"Enerji KİT’lerinin Uygulayacağı Maliyet Bazlı Otomatik Fiyatlandırma Mekanizması" adını taşıyan otomatik fiyatlandırma sistemi, elektrik fiyatının, elektrik üretimindeki maliyet unsurları dikkate alınarak belirlenen formüllere göre hesaplanması temeline dayanıyor. Bu mantığa göre maliyetler artarsa, elektrik fiyatları da artıyor.

Türkiye, İran elektrik şebekesine bağlanacak

ELEKTRİK net arz açığı görünen Türkiye, elektrik alımı için doğrudan İran şebekesine bağlanma formülünü geliştirdi. Türkiye, İran’a komşu bir bölgeyi ulusal şebekeden ayırıp İran şebekesine bağlayarak elektrik alımında bulunacak. TBMM’ye sunulan, Elektrik Piyasası Kanunu’nda değişiklik yapan tasarıya göre, 31 Aralık 2009 tarihine kadar, ülke içerisinde oluşturulacak izole bölge besleme yöntemiyle elektrik enerjisi ithal edilebilecek. Bu süre EPDK kararıyla uzatılabilecek. İzole bölge besleme yöntemi, bir alanın mevcut ülkenin elektrik şebekesinden ayrılıp, komşu ülkenin elektrik şebekesine bağlanması anlamına geliyor. Böylece ayrıca bir yatırım yapılmadan doğrudan elektrik temin edilebiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious