'Elektriğe zam gündemde yok'

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Bakan Güler: "Sokak aydınlatmalarının vatandaşlara ödettirileceği haberleri doğru değil"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Güler, "Böyle bir karar kesinlikle doğru değildir. Sokak aydınlatmaları ile ilgili basında yer alan ve köşe yazarlarının ve televizyon programlarıın inelediği böyle bir karar kesinlikle doğru değil." dedi. Bu haberleri hayretle karaşıladığını belirten Güler, "Bir kişinin attığı taşı 40 akıllı çıkaramıyor." şeklinde konuştu.
Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) Genel Müdürlüğü'nü ziyaret eden Bakan Hilmi Güler, Genel Müdür İbrahim Yıldırım ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Güler ile Yıldırım, gazetelerde yer alan haberlerle ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bazı gazetelerde yer alan sokak aydınlatmaları giderlerinin vatandaşlara ödettirileceği yönündeki haberleri yalanlayan Güler, "Böyle bir karar kesinlikle doğru değildir. Sokak aydınlatmaları ile ilgili basında yer alan, köşe yazarları ve televizyon programlarının incelediği böyle bir karar kesinlikle doğru değil. Bu noktada sizlerden ricam; herhangi bir konuyu doğruluğu tespit edilmeden yazmayın. Netice itibarı ile bu kararı bizler veriyoruz. Ve böyle bir karar almadık. Bu kararları ilgili bakanlarla görüşerek alıyoruz. Hayret ettiğim nokta; bu haberler detaylandırılıyor, yorumlar yapılıyor. Bu doğru değil." ifadelerini kullandı.

İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin her yerinde elektrik dağıtım hat ve tesislerinin yenilendiğini anlatan Bakan Güler, konuyla ilgili olarak TEDAŞ için 400 milyon YTL ek ödenek ayrıldığını belirtti. Güler. "Yani yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Bu kadar güzel bir atmosferde nasıl oluyor da sokak aydınlatmaları ile ilgili böyle bir haber verilmesi bizi üzüyor. Bir kişinin attığı taşı 40 akıllı çıkaramıyor. Kendileri çalıp kendileri söylüyorlar. Bu haberleri düzeltmekten bıktık." şeklinde konuştu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Güler, Hasankeyf ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kültür varlıklarının korunmasını en ciddi konuların başında gördüklerini belirten Güler, Hasankeyf'i korumak kesinlikle ve bizden sonraki nesilere taşımak en önem verdiğimiz konulardandır. Biz kültürümüze rağmen baraj yapmıyoruz. Bu baraj yapılırken Hasankeyf'in kurtarılması da projenin bir parçası olarak değerlendirildi. Amacımız sadece elektrik üretmek ve sulama yapmak değil. Bu proje 50 yıllıktır. Kimse taş üstüne taş koymamıştır. Hasankeyf harabe halindeyken kimse ses çıkamamıştır. Hasankef'i korumak için 25 milyon Euro ayrıldı. 53 milyon dolar daha ayrılacak. Daha evvelden Hasankeyf orada dururken kılını kıpırdatmayanlar baraj yapacağız dediğimiz zaman Hasankeyf'i hatırlar oldular." diye konuştu.

"ELEKTRİĞE ZAM GÜNDEMİMİZDE YOK"

Gazetecilerin elektrik ve doğalgaza zam yapılıp yapılmayacağı yönündeki sorularını da yanıtlayan Güler, hükümetin gündeminde elektriğe zam olmadığını sözlerine ekledi. Elektriğe zam yapılacağı yönündeki açıklamalara tepki gösteren Güler, "4 seneye yakın bir zamandır zam yapmayaşımız takdirle karşılanması gerekirken, 'illa ne olur bize zam haberi verin' şeklinde bir yaklaşımı anlamakta zorlanıyoruz. Biz kendi kaynaklarımızla yatırım yapıyoruz. Hazineye yük olmadan çalışıyoruz. Şu anda gündemimizde elektriğe zam yok. Doğalgazda ise dışa bağımlı olduğumuz için gelişmeleri takip ediyoruz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious