Elektriği mumla arayacağız

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

Türkiye büyüyor, elektrik ihtiyacı her geçen gün artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devletin yaptırdığı son elektrik üretim ve tüketim projeksiyonuna göre, "Türkiye'yi 2009 yılında ciddi elektrik krizi bekliyor".

Rapora göre eğer bir an önce çözüm bulunmazsa 2009 yılı, elekrtik kesintisi bol bir yıl olacak.

Türkiye ekonomisi, son 5 yıldır büyüme rekorları kırıyor. Büyümeyle birlikte özel sektörün enerji tüketimi de had safhaya ulaştı. Yerli kaynaklardan karşılanamayan bu tüketim talebi türkiye'nin başına ağrıtacağa benziyor.

Enerji bakanlığı uyarıyor

Üstelik sıkıntı çokta uzağımızda değil. 2008 yılında türkiye'yi ciddi bir enerji darboğazı bekliyor. Enerji bürokratlarının hazırladığı rapoa göre "acil elektrik yatırımı" gerekiyor.

Recep Tayyip Erdoğan / Başbakan

"Bugünden yapılmazsa oluşacak enerji darboğazı hepimizin başını ağrıtır onun için biran önce çözüm bulmalıyız"

Kamunun elektrik üretim ve tüketimindeki verilerini hazırlayan elektrik iletim a.ş, tüketim 2007 yılı rakamlarında kalsa bile "2009 yılı karanlık geçecek" uyarısında' uyarısında bulunuyor.

Önlem alınmazsa 2009 karanlık geçecek

2009 yılının elektrik kesintisi bol bir yıl olmaması için yapımı devam eden santrallerin biran önce bitirilmesi gerekiyor. Rapora göre, bunların tamamının bitmesi bile türkiye'yi enerji krizinden kurtarmayacak. Yeni santraller, sadece, 2009 yılında beklenen krizi 2012 'ye ertelemiş olacak.

Kapıdaki krizin tam anlamıyla aşılması için, yüzlerce hidroelektrik, termik ve rüzgar santralinin bitirilmesi, nükleer enerjinin de biran önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Kaçakla mücadeleye de hız verilmesi şart.

ENERJİ DARBOĞAZINA ÇÖZÜM İÇİN ;

1-Yüzlerce yeni santral yapılmalı

2-Nükleer enerji hayata geçirilmeli

3-Kaçak elektrikle mücadele artmalı

4-Mevcut santrallerin bakımı yapılmalı

Elektrik üretim a.ş'nin önümüzdeki 10 yıla dönük hazırladığı projeksiyon, bu yıl 175 milyar kilowatt saat olan tüketimin, 2010 yılında 236 milyara, 2016'da ise 382 milyar kilovat saate çıkacağını gösteriyor. Yani yeterli yatırım yapılmazsa, 2016 yılında elektrik üretiminin tüketimi karşılama oranı eksi % 45'lere düşecek.

Çözüm için gereken adımlar bir an önce atılmazsa elektrikteki darboğaz, vatandaşa zam olarak yansıyabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious