Elektrik arızalarına uydudan takip

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Halkın sık sık karanlıkta kalmasını engellemek için köklü bir çözüm arayışına giren TEDAŞ Genel Müdürlüğü arızaları artık uydu sistemi ile takip ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yeni sistem ile TEDAŞ elektrik arızasının nerede ve hangi tür bir arıza olduğunu görebiliyor. Sistem, arıza ekiplerini bundan sonra dere bayır arıza aramaktan kurtuluyor. Adana içinde uygulamaya konan sistemden olumlu verim alındığı takdirde Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak.

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye bağlı Adana Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) İl müdürlüğünde kurulan sistem ile kent merkezinde bulunan trafolarda ve bu trafolardan elektrik alan bölgelerin yüzde 70’indeki arızalar bir merkezden bilgisayar ortamına aktarılan uydu sistemi ile takip edilebiliyor.

Arızanın nevine göre 10 saniye içinde elektrik tekrar kesinti olan bölgeye veriliyor. Eğer arızaya teknik bir müdahale yapılacaksa tek tek trafolar ve hatlar kontrol edilerek arıza tespiti yapılmadan uydu sisteminden arıza belirlenerek teknik servis ekipleri arızanın olduğu bölgeye sevk ediliyor. Bu şekilde hem zaman kaybı önleniyor, hem de elektrik kesintisi daha kısa süre içinde gideriliyor.

Türkiye’de ilk kez uygulanan bu sistem ile tüketiciye daha kaliteli elektrik hizmeti verilmesi hedeflendiğini kaydeden TEDAŞ Adana Bölge Müdürü Mahmut Nimet Dalkır, "Bu sistem ile Avrupa Birliği ve gelişmiş ülkelerdeki arıza tespit ve tekniklerine ulaşabiliriz. Her ülkede farklı sistem kullanılıyor. Bizim uyguladığımız bu sistemin aynısı başka bir ülkede yok. Ancak benzeri sistemler var. Sistem tamamen GSM operatörleri ve modem sistemine dayanıyor. Her trafoya takılan elektronik cihazlar elde ettikleri bilgileri uydu aracılığı ile GSM alıcı ve vericilerine aktarıyor. Buradan da modem sistemi ile bizim arıza servisinde kurulu bulunan bilgisayarın ekranına sinyal şeklinde geliyor. Şu anda sistem ana hatlar ve trafolar da uygulanıyor. Daha sonra küçük birimlere kadar inecek." dedi.

Dalkır’ın verdiği bilgiye göre, bu sistem için şuana kadar 200 bin YTL harcandı ve sistem için kullanılan cihazlar Kanada’dan ithal edildi. Bu sistem ile trafo bölgelerinde ne kadar elektrik tüketildiği, hatlara dışardan yapılan müdahaleler de tespit edilebiliyor.

TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan sistem 2005’te başladı ve şu ana kadar yüzde 70’e ulaşıldı. Sistemin tanıtımına TEDAŞ Adana İl Müdürü Yusuf Ziya Karataş ile diğer teknik elamanlar da katılırken, bu uygulama ile bundan böyle "186 Elektrik Arıza" hattına vatandaşın daha az yüklenecek. Böylece, elektrik arıza servisinde çalışan görevlilerin, bir kesinti anında vatandaştan daha az azar işiteceği günlere yaklaşılmış olundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious