Elektrik borçları yeniden yapılandırılacak

  • Giriş : 28.01.2007 / 00:00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, elektrik borçları yüzünden büyük sıkıntı yaşayan çiftçiler için yeni bir düzenleme yapılacağını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Güler, TEDAŞ'ın çözüm için bir çalışma yapacağını ve konu ile ilgili Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ile de görüşme yaparak, bu bakanlıklardan çözüm için onay alacaklarını ifade etti.

Kayseri ziyaretinin ikinci gününde Kayserili sanayicilerle kahvaltıda biraraya gelen Bakan Güler, burada işadamlarının sorunlarını dinledi. Bu görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Bakan Güler, çiftçilerin elektrik borçları ile ilgili bir yapılandırmanın söz konusu olduğunu söyledi. Güler, bu yönde çalışmaların da başladığını ifade ederek, Kayseri ziyaretinde çiftçilerin bu sorunlarını dinlediklerini belirtti.

'Türkiye'de her zaman elektriği ucuz verdiğimizi söyledik' diyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, daha önce de referanslarıyla verdikleri bilgilerde Avrupa Birliği'nin en ucuz elektrik tüketen ülkesi olduklarını açıkladı. Güler, çiftçilerin elektrik borçları ile ilgili açıklamasında şunları söyledi: "Çiftlerin elektrik borçlarıyla ile ilgili daha önceleri de kendilerine iletilen sorunlar olduğunu hatırlatan bakan Güler, Ayrıca elektrikle ilgili sulama elektriği ile ilgili daha önce 36 taksit yaptık. Burada faizlerin alınmayacağını duyurduk. Daha sonra denildi ki, 'Ürün alındıktan sonra tahsil edilsin.' Bunun üzerine yılın son 4 ayında ürünlerin paraları alındıktan sonra yapılabileceği belirtildi. Buna rağmen sıkıntıları olan çiftlerimiz var. Bu konuda TEDAŞ çözecek. Onların önerilerini aldık. Bu borçla ilgili kısım iki bakanlığı daha ilgilendiriyor. Birincisi Maliye'dir. Biliyorsunuz TEDAŞ'ta özelleştirmeye alındığı için özelleştirmede oraya bağlıdır. Sayın Unakıtan ile ilgili görüşmelerimiz olacak. Bu konuda Hanide Bakanımız Ali babacan ile de görüşeceğiz. Çünkü onları da ilgilendiriyor."

Bakan Güler, borçlu çiftçi sayısı ve miktarı ile ilgili bir soru üzerine, "Modeli, TEDAŞ neticelendirdikten sonra duyuracağız. İki bakanın da görüşünü alarak duyuru yapacağız. Eksik bilgi ya da yanlış bilgi aktarmayalım. Dolaysıyla çalışma kısa zamanda sonuçlanır. Sayı sürekli değişiyor. Tarımdan sanayiye de geçiş var. Şu anda borçlu olan çiftçi sayısını bilgilendirmek zor. Son bir hafta içinde açıklayabiliriz" diye konuştu.

'Yeni genel müdürümüzle birlikte geldiğimiz Kayseri'ye tabiri caizse çıkartma yaptık' diyen bakan Güler, Kayseri ziyaretinin faydalı geçtiğini dile getirerek, şu değerlendirmeyi yaptı: "Burada yerinden yönetime örnek olabilecek bir çalışmayı milletvekilimizle, teşkilatımızla sanayi ve ticaret erbabıyla gerçekleştirdik. Akşam geniş katılımlı bir konferansımız oldu. Enerji politikamızla ilgili görüşmelerimiz oldu. Enerji politikası ile ilgili gelecekle alakalı görüşmelerimiz oldu. Sanayicilerimizin sorunlarını dinledik. Ayrıca Melikgazi belediyesinde bilhassa üreticiler ve tarım erbabıyla sulama konuları başta olmak üzere enerji konularını görüştük. Çözüm üretimi politikalarımız oldu. Genel müdürlerimiz aktif olarak konu ile ilgilendiler. Biz Türkiye'yi Ankara'dan yönetmiyoruz. Kayseri'ye gelerek diğer vilayetlere genel müdürlerimizle giderek bizler sorunları tespit ediyoruz. Yatırımlarımızı denetliyoruz. Hızlandırıyoruz. Aynı zamanda da o illerin mensuplarıyla olayı yerinde tartışıp değerli fikirlerini alıyoruz. Böylece yatırımlarımızı, projelerimizi ve sorunlarını daha hızlı bir şekilde yerine getiriyor ve çalışmalarımızı ona göre yapıyoruz. Çalışmalarımızı da sorunlarını azaltarak sürdürüyoruz. Bu bakımdan iyi oldu. Sabahta sanayicilerimizle kahvaltı yaparak sorunları birebir ele aldık. Genel müdürlüğümüz de suratlı ve hızlı bir şekilde bilgilendirerek sorunların takibini yapıyorlar. Biz şimdi Ankara'da bu sorunları görüşerek Ankara'da çalışmaları hızlandıracağız. Değerlendireceğiz."

Kahvaltılı toplantıda iş adamlarıyla biraraya gelen Bakan Güler, enerji sektörü ile ilgili iş çevrelerinin talep ve sıkıntılarını da dinleyerek not aldı. Bazı iş adamları da hazırladıkları dosyaları Bakan'a verdi. Bakan, Kayseri ziyaretini tamamlayarak makam aracıyla şehirden ayrıldı. Bakan, Kayseri-Ankara karayolunda kar yağışı olduğunu ve yolculuğun zor geçeceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious