Elektrik çok kötü çarptı

Elektrik çok kötü çarptı.9670
  • Giriş : 06.09.2008 / 11:55:00

Hükümetin "Elektriğe 5 yıldır zam yapmadık" sloganı da yalan oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son seçimlerde hükümetin akılda kalan tek sloganı olarak dikkat çeken “Elektriğe 5 yıldır zam yapmadık” ifadesinin gerçek yüzü hem milleti çarptı, hem de Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ı...

BAKAN DA ÜZÜLÜYORMUŞ

Zamlara gerekçe gösterilen petrol fiyatlarındaki düşüşe karşılık Türkiye Elektrik Ticaret AŞ'nin yüzde 34'lük zam talebini kabul eden Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, bu yıl içinde elektriğe yüzde 65 oranında bir artışı hayata geçiriyor. Zamları savunmakta zorlanan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, “Eski bir sanayici, şu an da Bakan olarak bu zamları savunma noktasında olmaktan üzülüyorum” dedi. Zam yapılmayan dönemi AKP'nin başarısı gibi göstermeye çalışan Bakan, enerji fiyatlarındaki artışın dünya piyasasındaki artışlara göre şekillendiğini öne sürdü.

ENERJİ FİYATLARI ARTIYOR

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun, Türkiye Elektrik Ticareti Anonim Şirketinin sattığı toptan elektriğe zam talebini onaylamasıyla ilgili olarak ''Kuşkusuz iyi olduğunu söyleyemem'' dedi. Türkiye-Kırgızistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 5. Dönem Toplantısı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile Kırgızistan Maliye Bakanı Tacikan Kalimbetova başkanlığında Ankara'da yapıldı. Toplantının çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çağlayan, elektriğe 1 Ekim'den itibaren zam kararı alınmasını eski bir sanayici olarak nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, ''Kuşkusuz iyi olduğunu söyleyemem. Çünkü elektrik sanayici için en önemli girdi maliyetlerinden birisidir'' dedi. Çağlayan, eski bir sanayici ve Sanayi Bakanı olarak ''yapılan zamları savunma noktasında olmaktan üzüntü duyduğunu, ancak dünyada hiç kimsenin öngöremediği şekilde enerji fiyatlarının arttığını'' ifade etti.

Bakan Çağlayan, Türkiye 2002 yılında enerji ithalatına 9 milyar dolar öderken petrol fiyatlarındaki artışın etkisiyle bu rakamın şu anda 42 milyar dolara ulaştığına işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*