Elektrik enerjisi zirvesi sona erdi

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Uzlaştırma Yönetmeliği ve Yan Hizmetler Sözleşmesi'nin 1 Ağustos itibariyle uygulanmaya başlanacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Geçtiğimiz günlerde 13 ilde yaşanan elektrik kesintilerinin ardından kamuoyunun dikkatini çeken serbest elektrik üreticileri ve otoprodüktörlerin sorunlarının ele alındığı toplantı sonrası Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve özel sektör temsilcileri adına Elektrik Üreticileri Derneği Başkanı Önder Karaduman basın açıklaması yaptı.

Güler, Elektrik Üretim Sektörü Değerlendirme Toplantısı'nda alınan kararları açıkladı. Güler, Uzlaştırma Yönetmeliği ve Yan Hizmetler Sözleşmesi'nin 1 Ağustos itibariyle uygulanmaya başlanacağını söyledi. Güler, bu yönetmeliklerin kamu ve özel sektörün problemini çözeceğini belirtti. Güler, yan hizmet sözleşmesiyle üreticilerle kamu arasında daha önceden bazı iletişim problemlerine sebep olan bir konunun ortadan kalktığını ifade etti.

Güler, ayrıca devlete ait 300 megawatlık 60 adet hidroelektirik santralin en kısa süre içerisinde özelleştirilmesinin sağlanacağını kaydetti. Güler, bu santrallerin özelleştirilmesiyle özel sektörün elindeki doğalgaz santrallerine ek olarak suyla çalışan santrallere sahip olacağını ve bunun da sağlıklı fiyat oluşumuna katkısının olacağını vurguladı.

Güler, DSİ'nin elinde bulunan hidroelektrik santrallerinin Elektrik Üretim Anonim Şirketi'ne (EÜAŞ) devredilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğine işaret ederek, ''Bu çalışmaları sürdürüyoruz ve bir sonuca varmak üzere de özel sektör temsilcilerinden bu konuda çalışma istedik. Bu önemli bir çalışmadır. Burada da amortisman hesapları, maliyetlerin sağlıklı bir şekilde analiz edilmesi ve kalem kalem ayrışması son derece önemli. burada bizler bazı rakamlar üzerinde kamu olsun özel olsun farklı görüşlere sahiptik. Şimdi onlardan bu çalışmayı yapmasını istedik. 1 Eylül'e kadar bu çalışma gelecek bize. Biz bunu süratli bir şekilde kanunsa kanun, kararname ise kararname, YPK kararı ise YPK kararı haline getireceğiz" dedi.

Güler, serbest tüketici limitleri konusunda 1 Eylül tarihine kadar bir çalışmanın hazırlanarak kendilerine özel sektör tarafından sunulacağını belirtti. Serbest tüketici limitlerinin 9 milyon kilovat saatten 6 milyon kilovat saate düştüğünü bunun sıfırlanmasınında mümkün olduğunu ifade eden Güler, goğal gaz ve elektrik piyasası kanunu uygulamalarında bugüne kadar karşılaşılan sorunlar, eksiklikler, fazlalıkları, bunlar çalışmayı olumsuz etkiliyorsa, bunlarla ilgili bir öneri paketini de aynı tarihe getireceklerini belirtti. Güler, iki kanun noktasında, bu değişiklik önerilerin uygun görülmesi durumunda TBMM'ye sunacaklarını ifade etti.

Elektrik Üreticileri Derneği Başkanı Önder Karaduman, uzun süredir yaşadıkları sorunları Bakan Güler ve EPDK Başkanı Yusuf Günay'e illettiklerini söyledi. Karaduman, dünyadaki petrol fiyatlarındaki artışın doğalgaza yansımasının Batılı ülkelerin gerisinde kaldığını ifade etti. Karaduman, elektrik fiyatındaki TRT payının, doğalgazdaki ÖTV'nin indirilmesi ve bazı Organize Sanayi Bölgeleri'ne uygulanan doğal fiyatının kendilerine uygulanmasını talep ettiklerini belirtti.

Enerji ve Piyasası Düzenleme (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, toplantının çok verimli geçtiğini ifade etti. Günay, her kurumu üzerine düşeni yapacağını söyledi.

Türkiye Petrolleri A.O. (TPAO) Lokalinde gerçekleştirilen zirveye, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, EPDK Başkanı Yusuf Günay, Bakanlık Müsteşarı Sami Demirbilek, Müsteşar Yardımcıları Bekir Aksoy, Selahaddin Çimen, TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik, EÜAŞ Genel Müdürü Sefer Bütün, diğer ilgili bürokratlar ile Elektrik Üreticileri Derneği, Türkiye Kojenerasyon Derneği ile 12 serbest elektrik üreticisi ve otoprodüktör şirketin temsilcileri katıldı.

ELEKTRİK ZAMMI KONUSUNDA EKONOMİN GEREKLERİ NE İSE YAPILACAK

13 ilde yaşanan elektrik kesintisiyle ilgili soruşturmanın ne durumda olduğunu sorulması üzerine Güler, teftiş kurulunun raporunu pazartesi günü kendisine ulaşacağını ve o zaman daha net bilgi verebileceğini ifade etti.

Özel sektör temsilcilerinin TRT payı, ÖTV ve OSB'lerde uygulanan fiyatlarla ilgili talepleriyle ilgili soruya ise Güler, bu konuya kendisinin karar vermesinin mümkün olmayacağını söyledi. Güler, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in başkanlığında Devlet Bakanı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın katıldığı bir toplantı düzenleneceğini belirtti. Güler, bugünde ilgili bakanlıkların müsteşarlarının bir toplantı yapacağını kaydetti.

Güler, "yüzde 10'luk bir elektrik zammının kaçınılmaz olduğu" yönünde ekonomi bürokratlarının görüşlerinin olduğu yönüdeki soruya ise, "Bu tür spekülasyonlardan kaçınılmas" şeklinde cevap verdi. Güler, 3.5 yıldır elektriğe zam yapmadıklarını, hazinede bir destek almadan verimlilik esasına göre çalışmalarını yaptıklarını belirtti. Elektrik zammı konusunda ekonominin gerekleri ne ise onu yapacaklarını sözlerine ekledi.

Güler, toplantıda elektrik kesintisi konusunun görüşüldüğünü belirtti. Güler, ilgili taraflar konusun makul ölçüler içerisinde ele alındığı, mutabakata varıldığını ifade etti. Elektrikle ilgili "kriz miriz" yok diyen Güler, tarifelerle ilgili sorunun olmadığın sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious