Elektrik faturalarına elveda deyin

Elektrik faturalarına elveda deyin.10415
  • Giriş : 06.12.2008 / 23:34:00
  • Güncelleme : 06.12.2008 / 23:34:17

Elektrik fiyatları cep yakıyor. Bu sıkıntıdan kurtulmak zamlardan "bana ne" demek istiyorsanız bu haberi okuyun.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Elekrtik fiyatlarının can yaktığı bir dönemde Enerji bakanından önemli bir çağrı geldi. Vatandaşı elektrik üretmeye çağıran bakan ayrıca evlerde ve işyerlerinde tasarruflu ampul kullanmaya davet etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'de yılda üretilen elektriğin 2 katı kadar güneş enerjisi potansiyeli bulunduğunu söyledi.

Güler, Konya Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü'nde enerjinin verimli kullanımıyla ilgili sanayicilere yönelik düzenlenen toplantıya katıldı. Güler şunları söyledi:

"Ayrıca, 500 kilovata kadar ruhsatsız olarak herkes elektrik üretebilir. Devlet ayrıca sizden, kullandığınız elektriğin fazlasını 10 yıl boyunca satın almayı garanti ediyor.''

Güler, Antalya'da binaların çatısının yüzde 80'ine güneş pilleri konulduğu zaman 10 tane Kayseri'nin ihtiyacını üretecek kadar elektriğin elde edilebileceğini vurguladı.

Toplantıya katılan Konyalı sanayicilere, yanında getirdiği, sudan elektrik üretmekte kullanılan mini tribünleri ve güneş pillerini gösteren Güler, sanayicilere, gelecekte kullanımı çok yaygınlaşacak olan güneş pilleri ve verimli ampul üretmeleri tavsiyesinde bulundu.

Vatan Gazetesi'nden Hilal Öztürk'ün haberine göre, Enerji Bakanlığı'ndaki çalışmalarda danışmanlık yapan Fore Enerji Şirketi Yetkilisi Elektrik Mühendisi Ufuk Keser soruları yanıtladı.

Güneş enerjisinden elektrik üretmenin maliyetini kilovat başına 6-7 bin Euro olarak açıklayan Keser “Bir evin elektrik tüketimini 7-10 kilovat olarak kabul edersek, 15-20 bin Euro'luk maliyeti var. Elbette yaşadığınız yere göre bu maliyet değişebilir. Örneğin Antalya'da yaşıyorsanız bunun maliyeti 10 bin Euro'ya da düşebilir” dedi.

Devlet teşviği de olacak

Keser hazırlanan yasada devletin elektrik santralleri ve vatandaşlar için farklı teşvikler planlandığını söyleyerek, 10 kilovat, 10 ila 500 kilovat arası ve 500 kilovat üzeri şeklinde değerler belirleneceğini belirtti. Devletin üretilecek elektriğe göre teşvik vereceğini söyleyen Keser “500 kilovata kadar herhangi bir lisans almanıza gerek yok. Ancak 500 kilovattan sonra santral olarak kabul ediliyorsunuz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*