Elektrik fiyatları kimi çarpacak?

Elektrik fiyatları kimi çarpacak?.10415
  • Giriş : 06.11.2008 / 08:29:00

Türkiye'nin enerji piyasası tam bir bilmece durumuna döndü. Doğalgaz zammı geri alınacak mı? Elektrik fiyatlarında indirim yapılacağı doğru mu?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin enerji piyasası tam bir bilmece durumuna döndü. Doğalgaza yapılan yüzde 22 zamdan sonra elektrikte şimdi ne olacak? Elektriğinin büyük kısmını doğalgaz çevrim santrallerinden karşılayan bir ülke olarak elektriğe zam mı yapılacak yoksa indirim mi?

Zaman gazetesinde yer alan habere göre elektrik fiyatları yılbaşında yüzde 12,5 indirilecek. Bu haber bir bilgiye dayalı olmalı ki dün itibari ile kamu kesimi tarafından yalanlanmadı. Bu dikkat çekicidir. Yalanlanmayan haberi doğru kabul edebiliriz.

Elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza zam yapılıyor ama elektriğe zam yapılmıyor. Bu çok önemlidir ve enerjide serbest piyasanın işlemediğinin göstergesidir. O zaman neden doğalgaz zammında serbest piyasa işleyişi gerekçe gösteriliyor? İşine geldi mi piyasa serbest ama işine gelmedi mi kamu serbest olabiliyormuş!

Aslında olayın bir başka boyutu daha var. Elektrik zammı beklenirken kamuoyunu yumuşatmak için elektrik fiyatları düşecek haberleri mi (serbest) piyasaya pompalandı? Bir başka açıdan piyasanın doğalgaz zammından sonra gazı mı alınmak istendi?

Yeni Şafak Gazetesi bugün önemli bir konuya daha imza atıyor. Elektrik fiyatlarının ne olacağını Ankara'nın nabzını tutarak ortaya çıkarmaya çalışıyor. Çünkü ortada büyük bir çelişki var. Elektrik üretiminin ana kaynağı olan doğalgaz fiyatı artıyor ama elektrik fiyatı düşüyor, diyebilmek gerçekten çok zor.

Bu gerçekleşirse ortaya iki ihtimalli bir durum çıkıyor. Doğalgaz zammı ile konutlarda tüketilen bölüme zam yapılmış olacak. Ama sanayiciyi korumak için zam yerine indirim yapılacak. Diğer ihtimal ise şu: doğalgaz zammı gereksizdi! Geri dönülemediği için elektrik fiyatları indirilecek…

Bu fiyat karmaşası çok karmaşık hale geldi. BOTAŞ'ın doğalgaz zammından sonra elektrik üretiminin maliyeti daha da artıyor. Doğalgaz santralleri sadece devlette değil hatta önemli bir kısmı özel sektörün elinde. Maliyeti artan elektrik de zamlanması gerekiyor. Oysa TETAŞ indirim için başvurmuş. EPDK bu indirime bu şartlarda (aslında normal şartlarda) izin veremez. Peki, ne olacak?

Aslında kimse bilmiyor… Bir bilen varsa da açıklama yapmıyor. Vatandaş ise bekliyor. Ne olacak?

1-Doğalgaz zammı geri alınacak mı?

2-Elektriğe zam yapılacak mı?

3-Elektriğe indirim mi yapılacak?

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*