Elektrik inecekmiş ama şimdi zam var

Elektrik inecekmiş ama şimdi zam var.5300
  • Giriş : 04.11.2008 / 22:48:00

TETAŞ olumlu tablo nedeniyle yılbaşında elektrikte indirime gitmeyi planlıyordu. Ama doğalgaz izin vermedi!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Doğalgaza 1 Kasım'dan geçerli olmak üzere yapılan yüzde 22.5'luk zam tepki çekerken, gözler yıl başında otomatik fiyatlandırma sistemi kapsamında yeniden belirlenecek olan elektrik fiyatlarına çevrildi.

BOTAŞ'ın doğalgaza yaptığı zammın yaratacağı maliyet artışı, elektrik zammını tetikleyecek.

Uzmanlar söz konusu zammın maliyetleri yüzde 10 civarı artıracağını belirtirken, Enerji Bakanı Hilmi Güler, “Döviz kuru ve petrole bağlı olarak elektrikte daha olumlu bir yapı ortaya çıkar” dedi. Temmuzda maliyet bazlı sisteme geçen Enerji Bakanlığı, doğalgazın ardından elektrikte de yeni tarife düzenlemesine hazırlanıyor.

TETAŞ indirim planlıyordu

Hükümet, bu yıl elektriğe ocaktan geçerli olmak üzere konutlarda yüzde 15, sanayide yüzde 10 zam yapılmasını kararlaştırmış, enflasyon güncellemesinin etkisiyle bu oranlar tüketiciye konutta yüzde 19.5, sanayide de yüzde 12 olarak yansıtılmıştı.

Elektrik fiyatları 1 Temmuz 'da ise konutta yüzde 21, sanayide ise yüzde 22 artırılmıştı. Elektriğe 1 Ekim'den geçerli olmak üzere konutlarda yüzde 9.07, sanayide yüzde 9.35 zam yapılırken, yılbaşından bu yana yapılan toplam zam konutta yüzde 57'yi aştı. Uzmanlar, doğalgaza yapılan zammın elektrik üretim maliyetlerini etkileyeceğini ve yaklaşık yüzde 10'lik bir maliyet artışına yol açacağını belirti.

Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ) finansman tablosunun olumlu seyretmesi nedeniyle yılbaşında elektrik satış fiyatında zam talep etmemeyi, hatta indirime gitmeyi planlıyordu. Ancak yüksek oranlı doğalgaz zammı TETAŞ'ın indirim planını bozdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*