Elektrik kesintilerinin sorumlusu bulunamadı!

  • Giriş : 29.07.2007 / 12:52:00

Başta turizmin başkenti Antalya olmak üzere Batı Akdeniz ve Ege bölgelerindeki bazı illerde yaşanan elektrik kesintilerinin sebebi tespit edilemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Esnafın, çeşitli meslek gruplarının ve vatandaşların son günlerde elektrik kesintisinde yaşanan artış sebebiyle cihazlarının bozulduğu, klimaları çalışmadığı için iş yapamadıkları yönündeki şikayetleri arttı.

Ancak bölgenin enerjisinden sorumlu kuruluşlardan Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ, Elektrik İletim AŞ (EİAŞ) bölge müdürlükleri ile Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü yetkilileri, kesintiler konusunda topu birbirlerine atıyor. Elektrik Dağıtım AŞ Bölge Müdürü Abdullah Uyar, üretici firmanın elektriği ileten firmaya verdiğini, kendi firmasının da elektrik dağıtımını gerçekleştirdiğini söyledi. Sistemlerinde hiçbir sıkıntının bulunmadığını aktaran Uyar, "Bize enerji gelmeyince biz de müşteriye veremiyoruz. Siz bu konuyu Elektrik İletim AŞ yetkilileriyle görüşün." dedi. EİAŞ Bölge Müdürü Kamil Bacak da sorunun üretimden kaynaklandığını savundu. Bölgeye yeteri kadar elektrik veremeyen Elektrik Üretim AŞ'nin Kemerköy ve Soma'daki elektrik santrallarında bazı türbinlerin devre dışı kaldığını belirtti. Devrede olan türbinlerin de kapasitenin altında elektrik ürettiğini aktaran Uyar'ın verdiği bilgilere göre kesintilerin kaynağı arızalanan santrallar da olabilir. Soma Termik Santralı'nda 3 grup çalışmıyor. Devrede olanlar da 165 MW ile çalışması gerekirken 130 MW ile çalışıyor. Elektrik kesintileri Antalya ile sınırlı değil. Kamil Bacak'a göre Denizli, Aydın, Muğla, Burdur, Isparta ve İzmir'de de elektrik kesintileri yaşanıyor. Elektrik Üretim AŞ'nin trafolarının aşırı sıcaklarda sinyal verdiğini, trafoların suyla soğutulduğunu kaydeden Uyar, "EÜAŞ'tan tam kapasite enerji alamadığımız için yeteri kadar enerji iletemiyoruz. Yeterli enerji almayınca aşırı tüketim dönemlerinde gerilim düşüyor. Bu yüzden bazı fiderleri servis dışı bırakmak zorunda kalıyoruz. Biz de üretimdeki sıkıntının sona ermesini bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Üretimde bir sorun yok

EÜAŞ Genel Müdürü Sefer Bütün de üretimde herhangi bir sorunun olmadığını ifade etti. Aşırı sıcaklar sebebiyle oluşan bölgesel sorunların da üretimde eksikliğe yol açmadığını aktaran Genel Müdür, Antalya ve çevresinde programsız elektrik kesintilerinin yoğunlaştığına ilişkin kendilerine bilgi gelmediğini dile getirdi. Kemerköy Termik Santralı'nda bir türbinde yağ kaçağı oluştuğunu; ancak diğer türbinin devreye girdiğini anlatan Bütün, tüm santralların tam kapasite çalıştığını aktardı. Bütün, elektrik üretiminde ülke genelinde problem yaşanmadığını vurguladı. Doğu'daki illerde herhangi bir problemin olmadığının altını çizen Bütün, Ege ve Akdeniz'de de üretim-tüketim dengesizliği gözlendiğini kaydetti. Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Ayhan Dolanay da elektrik kesintilerinden her üç kurumun da sorumlu olduğunu savundu. Dolanay, sorunun temelinde üretim yetersizliğinin yattığını belirterek, "Üretim yetersiz olunca iletim ve dağıtımın hatası yok gibi görülüyor. Ancak iletim ve dağıtımın hataları da var." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious