Elektrik kesintisi 2 gün önceden bildirilecek

Elektrik kesintisi 2 gün önceden bildirilecek.4438
  • Giriş : 31.07.2007 / 17:52:00

Elektrik kesintisi yapacak dağıtım şirketinin tüzel kişiye en az 5 gün, tüketiciye ise 2 gün önceden bildirimde bulunması zorunluluğu getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Elektrik Piyasasında İletim ve Dağıtım Sistemlerine Bağlantı ve Sistem Kullanımı Hakkında Tebliğ'de yapılan değişiklikle, elektrik kesintisi yapacak dağıtım şirketinin tüzel kişiye en az 5 gün, tüketiciye ise 2 gün önceden bildirimde bulunması zorunluluğu getirildi.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun değişikliğe ilişkin tebliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Tebliğe göre, TEİAŞ ve/veya dağıtım şirketi; şartların gerçekleşmesi durumunda, kullanıcının tesis ve/veya teçhizatının bağlantısını ve/veya kullanıcının enerjisini kesebilecek.
Kullanım anlaşmaları ve ilgili mevzuat hükümleri gereği ile sistemin herhangi bir bölümünün TEİAŞ ve/veya dağıtım şirketi tarafından test ve kontrolünün, onarımının gerektirdiği durumlarda yapılacak kesintilerde, dağıtım şirketi dağıtım sistemine bağlı olarak üretim faaliyeti gösteren tüzel kişiye en az 5 gün önceden, dağıtım sistemine Alçak Gerilim/Yüksek Gerilim'den (AG/YG) Bağlantı Yapan Tüketicilere de en az 2 gün önceden bildirimde bulunacak.
Bu arada, TEİAŞ ve/veya dağıtım şirketinin, kullanıcının yazılı isteği üzerine veya kullanıcıdan kaynaklanan nedenlere dayalı enerjiyi kesme ve tekrar verme işlemleri ile ilgili olarak yaptığı harcamalar, kullanıcı tarafından üstlenilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious