Elektrik santralinden vazgeçtiler

Elektrik santralinden vazgeçtiler.9498
  • Giriş : 29.11.2008 / 18:24:00

Bursa'nın Gemlik ilçesinde yapılması planlanan 500 MW'lik ''elektrik üretim santralı''nın yatırımından vazgeçildi. Firmadan yapılan açıklama şöyle:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gemlik Elektrik Üretim A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yıldırım, Bursa'nın Gemlik ilçesinde yapılması planlanan ve bölge halkının tepkisine neden olan 500 MW'lik ''elektrik üretim santralı''nın yatırımından ''finans krizi nedeniyle'' vazgeçtiklerini bildirdi.

Yıldırım, ilçedeki yerel gazetelere verdiği ilanda ve santralle ilgili Enerji Piyasası Düzenleme Kuruluna (EPDK) 500 adet itiraz dilekçesi gönderen CHP Gemlik İlçe Örgütü'ne faksla gönderdiği yazıda, şirketin Gemlik'in Ata Mahallesi'nde kurmayı planladığı santralin yapımıyla ilgili kararın iptal edildiğini kaydetti.

Dış kaynaklı bankacılık sisteminin son aylarda girdiği krizin reel sektörün yatırımlarını da olumsuz etkilediğine işaret eden Yıldırım, bu nedenle yaklaşık 500 milyon avro değerindeki elektrik üretim santrali projesindeki öz kaynağın dışında kalan uzun vadeli banka kredisini temin etmek konusunda zorluk oluştuğunu ifade etti. Yıldırım şirketin bu yatırımından vazgeçtiğini dile getirdi.

Yıldırım, santral yatırımı karşısında yaratılmak istenen olumsuz görüşlerin bilgisizlikten ve ön yargılardan kaynaklandığını da öne sürdüğü yazısında, şu görüşlere yer verdi:

''Yurdumuzun ekonomik ve teknolojik gelişmesinin önündeki en önemli engel cehalettir. Olumsuz sonuç vermiş olan eski teknolojiye dayalı yatırımların gerekçe gösterilerek, bizim projemize karşı çıkmak istenmesini kariyer ve unvan sahibi kişilere doğrusu yakıştıramadık. Marjinal bir hayat özleminde olan ve 'yeşil ihtilal' ütopyasının peşinde koşanlara diyecek sözümüz yok. Onlara, ancak tanrıdan zihin açıklığı vermesini dileyebiliriz. Bakalım, bunlar rüzgar enerjisi santral yatırımlarımızı duyduklarında karşı çıkacak bahaneler bulabilecekler mi merak ediyoruz doğrusu.''

Çağdaş yatırımların önünü kesmeye çalışmanın insanlığa iyilik getirmeyeceğini kaydeden Yıldırım, ''Dünya finans krizi, 5 bin kişilik yeni istihdam, iş ve aş getirecek elektrik üretim projemizi rafa kaldırmamıza neden olmuştur'' dedi.

CHP Gemlik İlçe Yönetimi de yazılı açıklamasında, CHP'nin Türk halkının ve Türkiye'nin yararına olan yenilenebilir kaynaklardan enerji üretilmesi fikrine karşı çıkmadığı belirtildi.

Şirketin bölgede rüzgar enerjisi santralı kurmaya karar verdiğinde parti yönetiminin yer göstermeye hazır olduğuna işaret edilen açıklamada, ''Bu termik santral o kadar ülkemize ve bölgemize yararlı bir yatırımdı da, CHP olarak ortaya biz çıkarmadan önce bu yatırımı neden siz kamuoyuyla paylaşmaktan kaçtınız ve kamuoyunu aydınlatmadınız?'' görüşüne yer verildi.

-SANTRAL KONULU PANEL-

Bu arada, Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (Doğader), Ekolojik Yaşam Derneği (Ekoder) ve Gemlik Yaşam Atölyesi Derneği (GYAD) tarafından 10 gün önce duyurusu yapılan ''Gemlik'te Termik Santral?'' konulu panel, santral yatırımından vazgeçildiğinin açıklanmasına rağmen yapıldı.

EKODER Başkanı Arca Atay, panelin açılış konuşmasında, Gemlik Elektrik Üretim A.Ş'nin ilçe sınırları içinde kömür yakıtlı, akışkan yataklı termik santrali kurmak için kısa süre önce EPDK'ya lisans başvurusunda bulunduğunu anımsatarak, ilçede bugüne kadar yapılan termik santral karşıtı eylemler hakkında bilgi verdi.

Çevre Mühendisleri Odası Bursa Yönetim Kurulu Üyesi Zerrin Kartal da, termik Santrallerin hava, su, bitki örtüsü ve insan sağlığına olan olumsuz etkilerini anlattı.

Çanakkale'nin Çan İlçe Belediye Başkanı Ali Sarıbaş ise ÇED itirazında bulunmalarına rağmen Çan Termik Santrali'nin 4 yıldır çalıştırıldığını belirterek, siyaset üstü çevre bilincinin gelişmesi gerektiğini söyledi.

Çan'daki santralde 280 kişinin istihdam edildiğini, istihdam yönünden de termik santrallerin olumlu etkisinin olmadığını savunan Sarıbaş, ''Zeytin Yasası''nın, zeytiniyle ünlü Gemliklilerin elinde bir silah olduğunu savundu.

U.Ü. Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kayıhan Pala da termik santrallerin akciğer, kalp, astım, solunum yolu fonksiyonları bozuklukları gibi etkileri bulunduğu öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*