Elektrik üreticileri Bakanlık'ta zirvede

Elektrik üreticileri Bakanlık'ta zirvede.8426
  • Giriş : 24.12.2008 / 22:16:00

Bakan Hilmi Güler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda elektrik üreticileriyle biraraya gelerek, yaklaşık 2.5 saat görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, BOTAŞ'ın 2009 yılından itibaren doğalgaz satışlarının gerçekleştirilebilmesi için doğalgaz satış sözleşmesi imzalanan müşterilerinden istediği ''teminat mektubu'' konusuna ilişkin olarak ''onu biz nisan ayına kaydırdık, erteliyoruz'' dedi.

Hilmi Güler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda elektrik üreticileriyle biraraya gelerek, yaklaşık 2.5 saat görüştü.

Güler, görüşme öncesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, bunun bir sorun toplantısı olmadığını, daha önce dağıtım şirketleriyle doğalgaz konusunu konuştuklarını, elektrik konusunu ele almak için de elektrik üreticileriyle biraraya geldiklerini söyledi. Türkiye'nin elektrik konusunda ikili anlaşmaların yapılacağı yeni bir döneme geçtiğini belirten Güler, toplantıda gerek bu konuda gerekse diğer konularda fikir alışverişinde bulunacaklarını bildirdi.

Elektrik üreticilerinin 2009'dan itibaren BOTAŞ'ın sanayicilerden istediği teminat mektubu konusuna ilişkin olarak sıkıntılarının hatırlatılması üzerine Güler, teminat mektubunu diğer dağıtım firmalarının da aldığını ve kendilerinin de aldığını belirterek, ''onu biz nisan ayına kaydırdık, nisan ayına kadar tehir ediyoruz'' dedi.

Görüşmenin ardından Elektrik Üreticileri Derneği (EÜD) Başkanı Önder Karaduman, toplantıda sektörün mevcut kriz ortamında yaptığı çalışmaların ve yatırımların konuşulduğunu anlattı.

-DUY ÖDEMELERİNDEKİ AKSAMALAR-

Kriz döneminde özellikle Dengeleme Uzlaştırma Sistemi (DUY) ödemelerinde birtakım aksamaların meydana geldiğini belirten Karaduman, bu aksamaların da şirketleri zor durumda bırakacağını, birçok şirketin üretimini doğalgazla yaptığını, bu parayı almadan BOTAŞ'a ödeme yapmalarının mümkün olmadığını bakana ilettiklerini kaydetti.

Hilmi Güler'in de aksamaların enerji kitlerinin alacak-verecek ilişkilerinden kaynaklandığını, bu ödemelerle ilgili olarak mahsuplaşma üzerinde çalıştıklarını ve bu sorunu ilerleyen günlerde çözeceklerini bildirdiğini belirten Karaduman, şöyle devam etti:

''Şu ana kadar 150 milyon YTL'lik ödeme yapıldı 450 milyon YTL'lik bir bölüm hala duruyor. Sayın bakana önerimiz, DUY ödemelerinde aksamaların önlenmesi için dünyada uygulanan 'clearing house' adında bir sistem var. Alacak-verecekleri bir garanti altına alan bir anlamda takasbank olan bu sistemin devreye sokulması gerekir.

Ancak bunun için de Bankalar Kanunu'nda birtakım mevzuatlarda değişiklik yapılması lazım. Bakanımız da bununla ilgili çalışmaları başlatalım diye talimat verdi. Böyle bir sistem devreye girerse rahatlayacağımızı düşünüyoruz''

-BOTAŞ'IN İSTEDİĞİ TEMİNAT MEKTUBU KONUSU-

BOTAŞ'ın sanayicilerden istediği teminat mektubu konusuna ilişkin olarak da küresel mali krizde, kişisel kredi bulunması bile zorken, üreticilerin milyonlarca dolarlık bir teminat mektubu bulmasının mümkün olmadığını ifade eden Karaduman, ''BOTAŞ için riskli müşterilerin biz olmadığını, riskli müşterilerin daha çok kamu şirketleri olduğunu, belediyeler olduğunu söyledik. Biz, üretim şirketleri olarak bugüne kadar ödemediğimiz bir kuruş olmazken, bunun neden bizden alındığını sorduk, sayın bakan da onunla ilgili olarak BOTAŞ'ın teminat mektubu talebini nisan ayı sonuna kadar durdurduğunu, ertelediklerini bildirdi'' diye konuştu.

Kendilerinin de bu konu üzerinde bir çalışma yaparak alternatifler geliştireceklerini anlatan Karaduman, kimi müşterilerin, gaz parasını peşin ödeyip, teminat mektubu vermeden gazı kullanmak gibi önerileri olduğunu, bunun da alternatifler arasına konulması gerektiğini kaydetti.

Elektrik satışına ilişkin artık ikili anlaşmalara geçilmesi konusunda TETAŞ'ın bir ihale hazırlığında olduğunu hatırlatan Karaduman, bu biçimde yapılan elektrik satış anlaşmalarıyla özellikle kriz ortamında bankalar nezdinde üreticilerin kredilibitelerinin artacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*