Elektrik üretimi tüketimi karşılamaya yetmez oldu

  • Giriş : 25.07.2007 / 17:28:00

Sıcak hava elektrik tüketiminde yeni bir rekoru daha beraberinde getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün ülke genelinde elektrik üretimi tüketimi karşılamaya yetmedi, Gürcistan ve Türkmenistan'dan elektrik alındı. Bu da yeterli olmayınca Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde elektrik kesintileri yapıldı.

Yaklaşık bir aydır aşırı sıcakların etkisinde kalan Türkiye'de elektrik tüketimi artıyor. Özellikle klimaların yoğun olarak çalıştığı bölgelerde sistem yükü taşıyamıyor.

Haziran sonunda Kuzey Afrika sıcakları nedeniyle tüketim yaklaşık 587 milyon kilowatt saate çıkmış, bu rakamın bir rekor olduğu belirtilmişti. Ancak özellikle son birkaç gündür yeniden artan sıcaklıklarla birlikte 24 Temmuz Salı günü yeni bir rekor daha kırıldı.

Tüketim 597 milyon 100 bin kilowatt saate çıktı. Üretim ile tüketim arasında denge kurulamayınca da, üretim 595 milyon kilowatt saatte kaldı.

Yaklaşık iki buçuk milyon kilowat saatlik açık Türkmenistan ve Gürcistan'dan alınan elektrikle karşılandı. Ancak bu da yeterli olmadı. Otellerin aşırı derecede klimalara yüklendiği Ege ve Akdeniz'de yapılan elektrik kesintileriyle sistem rahatlatılmaya çalışıldı.

Üstelik Türkiye tüm bu sıkıntılar arasında Yunanistan'a da anlaşma gereği elektrik satışını sürdürmek zorunda kaldı.

Yetkililere göre bazı santrallerin tam kapasite çalıştırılamaması en büyük sorun. Ayrıca dağıtım ayağındaki bazı teknik aksaklıkları da sistemi zorluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious