Elektrik ve doğalgaz kullanım ücretlerine zam kapıda

Elektrik ve doğalgaz kullanım ücretlerine zam kapıda.12901
  • Giriş : 06.05.2008 / 10:40:00

Petrol fiyatlarının dünya çapındaki artışı nedeniyle Haziran'da elektrik ve doğalgaza zam gelebileceği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçtiğimiz aylarda yüzde 20 oranında zamlanan elektrik tarifesinin artan petrol fiyatları ve enflasyon nedeniyle bir kez daha zamlanacağı beklentisi oluştu.

Enerji Bakanı Hilmi Güler, petrol fiyatlarındaki artışın nasıl yansıtılacağına dair hesapların yapıldığını belirterek, 1 Temmuz’da başlatılma kararı alınan otomatik fiyatlandırma bu nedenle öne çekileceğini açıklamıştı. Bu durumda elektrik ve doğalgazda yapılacak yeni fiyatlandırma ay sonu kesinleştirilecek; Haziran başından itibaren de uygulamaya konulacak.

ZAM İHTİYACI EN AZ YÜZDE 15

Arzda yaşanan açık nedeniyle özel sektörden alınan elektriğin maliyeti de faturalara yansıtılacak. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun ilgili yönetmeliği bu hafta görüşmesi bekleniyor. Yetkililer, özel sektörden pahalı alınan elektriğin faturalara ek maliyetinin yüzde 8 ila 10’u bulacağını vurguluyor. Buna petrol fiyatları, enflasyon ve döviz kurundaki artış eklenince yeni zam ihtiyacının en az yüzde 15 ila 20’yi bulacağı söyleniyor. Ancak bunun tek seferde mi yoksa izleyen dönemlerde bölünerek mi yapılacağı henüz karara bağlanmış değil.

AYDINLATMA DA FATURAYA YANSIYACAK

Belediyeler ödemediği için yine faturalara yansıtılması kararı alınan genel aydınlatma bedelleri için de Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Elektrik Piyasası Kanunu’nda değişiklik yapan tasarıda önerge verilecek. Daha önce faturalara türüne göre 1 ila 2 YTL’lik ek maliyet getireceği hesapları yapılırken tutar koymaktan vazgeçildi. Faturalara yansıyacak tutarı EPDK ayrıca tespit edecek. Ancak bu uygulamanın otomatik fiyatlandırmanın başlayacağı döneme yetişmeyeceği kaydediliyor.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious