Elektrik zammı mahkemelik oluyor

Elektrik zammı mahkemelik oluyor.9670
  • Giriş : 27.06.2008 / 15:40:00

Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, elektrik zammına ilişkin EPDK kararından dolayı İdare Mahkemesine dava açarak zammın iptalini isteyeceklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, elektrik zammına ilişkin olarak, '''Biz bu zamla ilgili olarak, EPDK kararından dolayı Salı günü İdare Mahkemesine dava açarak zammın iptalini gerçekleştirme yoluna gideceğiz'' dedi.

Kaya, AA muhabirine yaptığı açılamada, uzun zamandan beri elektriğe zam yapılmadığını, reel anlamda elektrik fiyatlarındaki artışın bunu hak ettiğini ancak zam yapılırken günümüz Türkiye'sinin ekonomik şartlarına bakmak gerektiğini söyledi.

Nazım Kaya, ''işsizliğin arttığı bu dönemde yapılan zam hem üreticinin belini kıracak hem de tüketicinin bütçesini ciddi anlamda zorlayacak'' dedi.

Bu zamla birlikte enflasyonda ciddi bir tetikleme yaşanacağını iddia eden Kaya, ekonomideki daralma nedeniyle düşük kapasiteyle üretim yapan sektörlerin oldukça fazlalaştığını, dolayısıyla elektriğe yapılan yüzde 20 zammın bir çok sektörde tüketim maddelerine de yüzde 20 zam olarak yansıyacak diye ciddi endişeleri bulunduğunu kaydetti.

Kaya, şöyle konuştu:

''Hükümet burada zammı ertelemekle tüketici ve üretici sanayicimiz için şunu yaptı; 2002'den beri okşaması gereken ufak tokatları birleştirdi, ciddi bir yumruk olarak vurdu diye düşünüyorum. Bu, hükümetin rekabet politikasının iflas ettiğini göstermektedir. Çünkü bundan sonra yaşanacak sıkıntıların önü alınamayacaktır. Artık insanlar fiyat belirlemede elektrik zammını gerekçe göstermek zorunda kalacaklardır, çünkü ciddi bir maliyet unsuru.''

EPDK zamma onay verirken işletmelerin durumu açısından Sanayi Bakanlığından, tüketiciyle ilgili kesimlerden görüş, Merkez Bankasının uyarılarını dikkate alması gerektiğine işaret eden Kaya, EPDK'nın sadece oturduğu yerden bir onay işlemiyle elektrik zammını geçirdiğini öne sürdü.

Kaya, ''Bundan sonra Türkiye'yi karanlık günler bekliyor. Mum satışlarında ciddi anlamda artış yaşanacağını düşünüyorum. İnsanlar bugün klimasını çalıştırabiliyordu ancak (elektrik faturasını öderken terleyeceğime bugün terleyeyim) diye tercihini yapmak zorunda kalacaktır. Enerji politikası üretken hale getirilemediği için bugün tüketici bunun bedelini ödemek zorunda tutulmuştur.

Biz bu zamla ilgili olarak EPDK'nın kararından dolayı Salı günü Şirinevler'deki İdare Mahkemesinde dava açarak zammın iptalini gerçekleştirme yoluna gideceğiz. Sanırım bu zamla birlikte bir çok kuruluş ve kişi zammın iptaliyle ilgili ciddi çalışmalara girecektir.''

-''KONTROLDEN ÇIKAN BİR ZAM OLAYI VAR''-

En beklenmeyen zammın, hükümetin ekonomiyle ilgili verdiği en olumsuz, en zamansız kararın bu olduğunu düşündüğünü söyleyen Kaya, ''Hükümetin burada yapacağı en güzel hareket bu zammı bir kaç parçaya bölmekti. Yüzde 5 yüzde 10 zam yapıp da kalan kısmını bir kaç ay sonra yapsaydı, insanlar kendisini alıştırarak giderdi. Ancak birden yüzde 21-22 zam yapılması insanların korkarak yaşayacağını gösteriyor'' dedi.

Kaya, tüketiciye tavsiyelerini de şöyle sıraladı:

''Tüketiciye tavsiyemiz burada elektrikli ürünleri kullanmada ciddi tasarruf yaşaması. Elektrik ürünlerini daha rantabl kullanmalarını ve bütçelerini dar ekonomiye göre ayarlamalarını istiyoruz. Çünkü gerçek anlamda önümüzde karanlık günler var.''

Bu zamla birlikte hem üretici hem de tüketici fiyatlarının artış göstereceğini söyleyen Kaya, ''Elektrik zammından dolayı yumurtaya, ekmeğe bile zam gelecek. Bu tetikleyici bir zam oldu. Artık her gün bir zam haberi ile uyanmak zorunda kalacağız diye düşünüyorum'' dedi.

Dünya piyasasındaki hareketlilikten dolayı petrole yapılan zamlarla birlikte artık kontrolden çıkan bir zam olayı bulunduğuna işaret eden Kaya, ''Ben bu durumda afet günü ilan edilmesini teklif edebilirim'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious