Elektrik zammı resmen yürürlükte

  • Giriş : 30.12.2007 / 10:50:00

Elektrik tarifelerine, yılbaşından itibaren konut aboneleri için yüzde 15, sanayi aboneleri için yüzde 10 oranında artış yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun geçici 9. maddesi çerçevesinde, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından onaylanmış geçiş dönemi ''TEDAŞ Geneli 2007 Yılı Fonsuz Tarifesi'' tablosunda yer alan tek zamanlı nihai tüketici fiyatlarında ayarlama yapıldı.

Buna göre, tabloda yer alan tek zamanlı nihai tüketici fiyatlarında sanayi, tarımsal sulama ve aydınlatma abone gruplarında yüzde 10, mesken ve ticarethane abone gruplarında yüzde 15 oranında artışa tekabül edecek şekilde belirlenen perakende satış tarifeleri, 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere uygulanacak.

Elektrik tarifelerinde konut ve sanayi aboneleri için iki farklı zam öngörüldüğü için 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun geçici 9. maddesine göre bu tarifeler ''çapraz sübvansiyona'' giriyor ve Bakanlar Kurulu kararı gerektiriyor.

Eğer konut ve sanayi için aynı oranda zam talep edilseydi, elektrik dağıtım şirketleri, Bakanlar Kurulu onayına gerek duymadan doğrudan EPDK'ya başvuracaklardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious