'Elektrik zammını yargıya taşırız'

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

ATO Başkanı Sinan Aygün, genel aydınlatma harcamalarının, abonelerin faturalarına yansıtılmasının abesle iştigal olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aygün, yaptığı açıklamada, 400 YTL civarında ücret alan bir ücretlinin halen bu ücretinin yüzde 10'u kadar elektrik faturası ödediğini, bu oranın Avrupa ülkelerinde yüzde 1'i aşmadığını kaydetti. "Sanki yanıyormuş gibi şimdide sokakların genel aydınlatmaların parasını halkın sırtına yüklüyorlar" diyen Aygün, 2 YTL konutlardan, 5 YTL sanayi abonelerinden alınacağını, yıllık 564 milyon YTL'nin halktan alınacağını ifade etti. Aygün, şöyle dedi:

"Şu yılan hikayesine bir bakın. BOTAŞ, EÜAŞ'a doğalgaz satıyor. EÜAŞ ürettiği elektriği TETAŞ' a satıyor. TETAŞ da TEDAŞ'a satıyor. TEDAŞ alacaklarını tahsil edemiyor, VATANDAŞ' a tekme atıyor. BOTAŞ, EÜAŞ, TETAŞ, TEDAŞ saadet zincirinin faturasını, kafiyeden olsa gerek, VATANDAŞ ödüyor.

Elektrik direklerinin, trafoların, yüksek gerilim tellerinin faturalarını da bekleriz Ben artık her şeyi bekliyorum. Elektrik direğine baktın (ver vergi), suyun gözüne baktın (ver vergi), nefes aldın (ver vergi), kamu binasına girdin (ver vergi). Sanki Deli Dumrul vergileri dönemine yeniden dönüyoruz. Neymiş? Kamu kurumlarından ve belediyelerden para tahsil edilemiyormuş. Edin, neden edemiyorsunuz?"

"DAVA AÇARIZ"

Elektriğin kilowatsaatinin İsveç'te 3.40 cent, Avustralya'da 3.60 cent, Norveç'te 4.30 cent, Belçika'da 4.80 cent, Almanya'da 6.50 cent olduğunu, Türkiye'de ise aynı elektriğin kilowattsaatinin 10.20 cent olduğunu hatırlatan Aygün, "Türkiye dünyanın en pahalı sanayi elektriğini kullanıyordu, şimdi buna +5YTL daha eklendi. Yarın elektrik faturasında, 1 adet direk, 1 adet trafo, 10 metre bakır tel parası görürsek hiç şaşmam" dedi. Sinan Aygün, Hükümetin bu yola başvurması halinde dava açacaklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious