Elektrikli sobayla ısınan timsah!

Elektrikli sobayla ısınan timsah!.16550
  • Giriş : 20.02.2008 / 14:41:00

Antalya'da uzun yıllardan bu yana hava sıcaklığının ilk kez sıfır derece civarında seyretmesi üzerine, Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'ndeki hayvanlar için bazı tedbirler alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi Daire Başkanı Süleyman Karaca, kentte havaların son günlerde soğuması üzerine, bu durumdan etkilenecek hayvanların barınaklarının ısıtılması için elektrik sobalarını kullandıklarını söyledi.

Antalya Hayvanat Bahçesi'ndeki hayvanların başka illerdeki hayvanat bahçesindeki hayvanlara göre şanslı olduklarını belirten Karaca, şöyle konuştu:

''Antalya'nın havası ılıman. Birçok hayvan için bu iklim koşulları ve şartları uygun. Bu nedenle hayvan barınaklarının ısıtılması için bir sistemimiz yok. Hayvanlarımızın çoğu dışarda, açık havada bulunuyor. Ancak son günlerde havaların normalden fazla soğuması nedeniyle, soğuktan en çok etkilenen sürüngenler ve kuş türleri için tedbirler aldık.''

Kuşlar ve sürüngenlerin sıcağı sevdiğini ifade eden Karaca, şu bilgileri verdi:

''Kuşlar ve sürüngenlerin soğuktan zarar görmemeleri için tedbir aldık. Bu hayvanların barınaklarının ısıtma sistemlerini gözden geçirdik. Barınaklara elektrik sobaları koyduk. Özellikle Nil timsahları soğuktan etkileniyor. Bu hayvanlar 25-30 derece sıcaklıkta yaşıyorlar. Nil timsahlarının geceleri soğuktan etkilenmemesi için barınaklarındaki havuza elektrikli termostat koyduk. Barınaklara da elektrikli ısıtma sistemi kurduk.''

Soğuktan etkilenen bir hayvanın metabolizmasını çalışmaz hale geldiğini ve yemeden içmeden kesildiğini anlatan Karaca, ''Soğuk iklime alışık olmayan hayvanlar hava değişikliğinden çabuk etkilenirler'' dedi.

Antalya Hayvanat Bahçesi'nde 100 türde 856 hayvan bulunduğunu bildiren Karaca, hayvanat bahçesine yeni bir sürüngen evi yaptıklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious