Elektrikte geciken yatırıma ceza geliyor

Elektrikte geciken yatırıma ceza geliyor.10278
  • Giriş : 24.11.2008 / 08:41:00

Elektrikte arz güvenliğinin riske girdiği bu dönemde, üretim lisansı verilmiş birçok projede henüz başlangıç aşamasında bulunulduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) bildirilen proje ilerleme durumlarına göre, birçok projenin inşasında henüz yüzde 50'ye dahi ulaşılamadı.

Mevzuata göre, EPDK'nın zamanında tamamlanamayan üretim yatırımlarına yönelik lisanslarını iptal yetkisi var. Kurumun arz güvenliği açısından, santralları zamanında tamamlayabilecek yatırımcılara geçmesi amacıyla lisans iptallerini gündeme getirebileceği öğrenildi.

Birçok şirket, vermeleri gereken projelerin ilerleme durumlarına yönelik bilgileri de EPDK'ya sunmadı. EPDK'nın bu nedenle gelecek günlerde üretim lisansı sahibi bu kişilere yönelik cezai işlem yetkisini de kullanabileceği kaydedildi.
 
Bildirimde bulunmayanı ceza bekliyor

Elektrik üretim lisansı alarak yatırım yapan şirketler, projelerin ilerleme durumuna yönelik olarak EPDK'ya bilgi vermekle mükellef. Ancak 473 proje sahibinin yaklaşık 140'ı projenin ilerleme durumuyla ilgili olarak kuruma bildirimde dahi bulunmadı. Elektrik Piyasası Kanunu'na göre kurul tarafından bilgi isteme veya yerinde inceleme hallerine, istenen bilgilerin yanlış, eksik veya yanıltıcı olarak verildiğinin saptanması ya da hiç bilgi verilmemesi durumunda para cezası uygulanması öngörülüyor. Para cezasından önce 15 gün içinde bilgilerin doğru olarak verilmesi yönünde ihtarda bulunulması gerekirken, ihtarlara rağmen aynı durum devam ederse EPDK'nın 250 bin YTL para cezası verme yetkisi var. EPDK'nın proje ilerleme durumlarını bildirmeyenlere yönelik ihtarda bulunmasının beklendiği ifade edildi.
 
Termik ve hidroliklerde durum kötü

473 proje içerisinde 49 adet termik, 333 adet hidrolik ve 140 adet de yenilenebilir enerjiye yönelik proje bulunuyor. 49 termik santral projesinden sadece 6 tanesinde projenin yarısı tamamlanmış bulunuyor. 2004-2006 döneminde başvuru yapanlardan birçoğu ise yüzde 1-20 civarında projelerini tamamladı. Rüzgar ve jeotermal enerjiden elektrik üretimine yönelik lisansların çoğunluğu ise 2007-2008 döneminde verildiği için, projelerde henüz büyük oranda ilerlemeler bulunmuyor. Bu projeler arasında 30'a yakınında ise inşaat halindeki bölüm yüzde 50'inin üzerinde iken, bazıları da tamamlanmaya yakın halde bulunuyor.

Elektrikte arz güvenliğine yönelik olarak hazırlanan bir değişiklikle Elektrik Piyasası Yasası'na bazı önlemler ilave edildi. Bu önlemlerden biri de elektrik üretim yatırımlarını zamanında bitirmeyenlerin lisanslarının iptal edilmesini içeriyor. EPDK da bu yönde bir düzenleme yaparak, lisanslar üzerinden üretim yatırımına dönüşmeden ticaret yapılmasının önüne geçmeyi hedefledi. Bu nedenle zamanında tamamlanamayacak olan projelere ait üretim lisanslarının iptalinin gündeme gelebileceği kaydedildi.
 
2008-2017 döneminde hangi kurulu güçte santarlın ilave edilmesi gerekiyor?
 
Santral tipi
Gücü (MW)
Termik
22.510
Hidrolik
10.395
Yenilenebilir
1.250
Toplam
34.155
Kaynak: TEİAŞ

REFERANS

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*