Elektrikte zor günler bekliyor

  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

Türkiye genelindeki 20 büyük termik ve hidroelektrik santral alarm veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yıllardır bakım yapılmayan bu santraller sık sık arıza verince elektrik üretimi dibe vurdu. Eğer bir an önce önlem alınmazsa Türkiye'yi elektrikte zor günler bekliyor.

Türkiye ciddi bir elektrik kriziyle karşı karşıya. Önlem alınmazsa 2009 yılı elektrik kesintisi bol bir yıl olacak.

Doğalgaz, su ve kömür ağırlıklı elektrik üretimindeki denge her geçen yıl doğalgaz lehine bozuluyor. Çünkü üretimin üçte birini gerçekleştiren Termik santrallere uzun yıllardır bir çivi bile çakılmıyor.

VERİM % 20'LERE DÜŞTÜ

Bakımsızlıktan verimi dibe vuran Termik santraller gün geçmiyor ki arıza vermesin. Enerji Bakanlığının resmi verilerine göre de santraller arızalarla boğuşuyor.

İşte Termik Santral Arızaları

Teçhizat yanması

Kazan patlaması

Güç trafosu arızası

Su sensörü arızası

Kömür alınamaması

Sık yaşanan bu arızalar nedeniyle, Tunçbilek santrali 365 megavat gücünün ancak 130 megavatını kullanabiliyor. Türkiye'nin en büyük termik santrali Yatağan ise 630 megavat olan kurulu gücün ancak 195 megavatını kullanabiliyor.

Enerji Bakanlığı, Termik santraller dışında Hidroelektrik santrallerdeki arızalar nedeniyle de zor günler geçiriyor. Dünya, Su ve kömürdeki bu sıkıntıyı rüzgarla aşarken Türkiye bir türlü rüzgardan yararlanamıyor.

RÜZGARIN PAYI % 1'İN ALTINDA

Termik santrallerin çoğunun bakımsızlıktan % 20 kapa site ile çalıştığına dikkat çeken Rüzgar enerjisi ve su santralları iş adamları derneği başkanı Ü. Tolga BİLGİN Rüzgarın elektrik üretimindeki payı % 1'lerin çok çok altında olduğunu söyledi.

Yenilenebilir enerjiyi unutan, Termik ve Hidroelektrik santrallere bakım yapmayan Türkiye'yi bekleyen en büyük tehlike ise Doğalgaza olan bağımlılığın artması.

DOĞALGAZ BAĞIMLILIĞIMIZ DAHA DA ARTACAK

Doğalgaz fiyatlarının yükselen seyri ise tüketiciyi olumsuz etkileyecek. Yani elektrikte bozulan bu arz güvenliği vatandaşa zam olarak yansıyacak.

ELEKTRİK ZAMMI KAPIDA

" Ciddi kriz kapıda ve bunun sonuçları çok ağır olur herkesi olumsuz etkiler’’ diyen Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Kemal B. Ulusaler "Talep arzdan fazla olursa zam kesinlikle kaçınılmaz" diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious